منو
 کاربر Online
697 کاربر online
 : نجوم
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline دبیر گروه نجوم 3 ستاره ها ارسال ها: 1615   در :  سه شنبه 25 آذر 1393 [16:42 ]
  شب یلدا
 

شب یلدا یکی از دیرینه ترین شب های شناخته شده در سال است. در واقع در این شب، اقوام و خویشاوندان گرد هم آمده و از حال یکدیگر باخبر شده و این وسیله ای می شود تا بعضا یادی از بوستان و گلستان و شاهنامه فردوسی و یا نقل خاطرات مسن ترها بشود. ضمن اینکه از تنقلات و میوه ها نیز به طور رایج استفاده می شود. این ظاهر آن چیزی است که اتفاق می افتد. ولی به طور خاص تقریبا عامه مردم می دانند که این شب یکی از طولانی ترین شب های سال است.
آوردن علوم تخصصی به میان مردم و مطلع کردن آنها به طور دقیق از آن، شاید خیلی کار راحتی نباشد. بسیاری از مردم شاید خبری از محاسبات پیچیده ریاضی و فیزیک و اختر فیزیک نداشته باشند. پس چگونه می توان علوم را در بین مردم نهادینه کرد؟ شاید یکی از راه هایی که اجداد ما در نظر گرفتند، تبدیل پدیده های طبیعی به مناسبت های مختلف بود. مثلا نوروز مناسبتی است که هزاران سال برگزار می شود. و مردم آن را حلول سال نو می دانند. در حالی که پشت این یک کلمه به ظاهر ساده `نوروز`، محاسبات زیادی نهفته است که اغلب مردم از آن بی اطلاع هستند و شاید نیازی هم نباشد که از آن اطلاع یابند. بنابر این علوم با این شیوه صدها سال و هزاران سال در بین مردم رایج شده و از هر نسلی به نسل دیگر منتقل شده تا امروز به ما رسیده است. در مورد شب یلدا نیز احتمالا همین شیوه است. آنچه در شب یلدا اتفاق می افتد، خورشید در کمترین ارتفاع خود قرار می گیرد. به عبارتی دیگر، خورشید از جنوبی ترین نقطه شرق طلوع کرده و در جنوبی ترین نقطه مغرب غروب می کند و این یعنی کوتاهترین طول روز و یا بلندترین طول شب می باشد. به عبارت دیگر خورشید به نقطه انقلاب زمستانی می رسد. در مورد پدیده های نجومی این شب، در پوشه ها با عنوان و آدرس زیر در شبکه رشد، انجمن نجوم، می توانید مطالب علمی را مطالعه کنید.

فلسفه شب یلدا پنج شنبه 30 آذر 1385 11:13
چرا بعد از شب یلدا خورشید دیر تر طلوع می کنه؟ سه شنبه 01 دی 1388 07:49

  امتیاز: 0.00