منو
 کاربر Online
1174 کاربر online
 : فیزیک
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline دبیر گروه فیزیک 3 ستاره ها ارسال ها: 2228   در :  شنبه 17 آبان 1393 [11:25 ]
  آشنايي با آثار و فعاليتهاي كاشف پرتوهاي ايكس
 

آشنايي با آثار و فعاليتهاي رونتگن، ویلهلم کُنراد (آلمان 1923 ـ 1845 م)

تصویر

رونتگن به خاطر این که از فاش کردن راز یکی از همکلاسی‌هایش امتناع ورزید، قبل از پایان تحصیلات از مدرسه اخراج شد. رونتگن در حالی که صلاحیت ورود به دانشگاه‌های هلند و آلمان را از دست داده بود، سرانجام در سال 1865 در پلی تکنیک ملی زوریخ، سوئیس، تحصیل مهندسی مکانیک را آغاز کرد و در سال 1868 درجة کارشناسی گرفت و در سال 1869 دانشجوی دکتری شد.

رونتگن در سال 1895 هنگامی که پنجاه سال داشت، برای اولین بار با پرتوهای x رو به رو شد و با طراحي آزمایش‌های خلاقانه‌ای كوشش كرد همة خاصیت‌های عجیب و غریب این پرتوها را آشکارسازی کند.

این توصیف به صورت گزارشی در هفده بند درآمد که رونتگن قبل از چاپ، آن را در اول ژانویة 1896 برای تنی چند از دانشمندان فرستاد تا کشف خود را اعلام کند. به همراه هر نسخه از گزارش مجموعه‌ای از عکس‌های سایه مانند را نیز فرستاد، به این امید که عکس‌ها گزارش را تأیید کنند و گزارش هم به عکس‌ها اعتبار ببخشد.
گزارش و عکس‌ها هر دو مؤثر بودند. هر کس که گزارش را می‌خواند می‌توانست پرتوهای x را تولید کند. دیری نپایید که عکس استخوان‌های دست توسط دیگران نیز گرفته شد و رونتگن به شهرت رسید، اگرچه از این بابت اکراه داشت.

  امتیاز: 0.00