منو
 کاربر Online
1107 کاربر online
 : کامپیوتر
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline دبیر گروه کامپیوتر 3 ستاره ها ارسال ها: 1679   در :  یکشنبه 15 تیر 1393 [21:23 ]
  یافتن کودکان گمشده با ابزار شناسایی چهره
 

محققان به سرپرستی یک محقق ایرانی، نوعی ابزار شناسایی چهره جدید را طراحی کرده‌اند که با مطابقت‌دادن سریع تصاویر کودکان گمشده با والدین زیستی‌شان، به پیداکردن آن‌ها کمک می‌کند. این ابزار برای دستگاه‌های قضایی و کمک به خانواده‌ها در مکانیابی کودکان گمشده‌ کمک می‌کند.

تیمی از دانشمندان دانشگاه فلوریدای مرکزی به رهبری افشین دهقان، این پروژه را با بیش از 10 هزار تصویر آنلاین از افراد مشهور، سیاستمدارها و کودکانشان آغاز کردند.

فناوری‌های تشخیص چهره پیش‌تر توسط دستگاه‌های قضایی به کار رفته اما این سامانه‌ها به گونه‌ای طراحی نشده بودند که مشخصه‌های یکسان را در عکس‌ها با گذر زمان شناسایی کنند، با این حال، فناوری جدید قادر به انجام چنین کاری است.

افشین دهقان هم‌اکنون در حال بررسی این موضوع است که چه عواملی مانند سن و قومیت بر شباهت ویژگی‌های صورت اثر می‌گذارند.

تکنولوژی رایانه‌محور ارائه‌شده می‌تواند روی نشانه‌هایی مانند چشم چپ، چانه و بخش‌هایی از پیشانی تمرکز کند که افراد معمولا آن‌ها را بی‌اهمیت تلقی می‌کنند. با طراحی الگوریتمی برای تمرکز بر ویژگی‌های خاص، تیم تحقیقاتی تصاویر را به بوردی از قطعات تبدیل و شات‌هایی از مهم‌ترین ویژگی‌های چهره را استخراج می‌کنند.

  امتیاز: 0.00