منو
 کاربر Online
1041 کاربر online
 : نجوم
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline دبیر گروه نجوم 3 ستاره ها ارسال ها: 1615   در :  شنبه 17 خرداد 1393 [11:10 ]
  NGC 602 و فراتر از آن
 

در نزدیکی حاشیه ی ابر ماژلانی کوچک، یک قمر کهکشانی در فاصله حدود 200 هزار سال نوری ما، خوشه ی ستاره ای جوان 5 میلیون ساله ی NGC 602 نهفته است. خوشه ی NGC 602 ،احاطه شده توسط گاز و غبار زاینده ی ستارگان، در این عکس خیره کننده ی هابل، از این منطقه به تصویر کشیده شده است. برجستگی های خارق العاده و اشکال رو به عقب جاروب شده، کاملاً حاکی از این هستند که تابش پر انرژی و امواج شوک از ستارگان جوان و پر جرم NGC 602 مواد غباری را دچار فرسایش کرده و باعث پیشرفت شکل گیری ستاره ها در دور از مرکزخوشه شده است. در فاصله تخمینی ابر ماژلانی کوچک، وسعت این تصویر حدود 200سال نوری است، اما مجموعه ای فریبنده و زیبا از کهکشان های پس زمینه نیز در این نمای دقیق و با وضوح بالا از هابل قابل مشاهده است. کهکشان های پس زمینه صدها میلیون سال نوری یا بیشتر از NGC 602 فاصله دارند.
منبع: سایت انجمن نجوم ایران

توضیح:
NGC=New General Catalogue
اجرام غیر ستاره ای شامل: کهکشانها و انواع خوشه ها و انواع سحابی ها، نخستین بار توسط شارل مسیه ستاره شناس فرانسوی فهرست شد. اما این فهرست که توسط مسیه و دیگر ستاره شناسان تهیه شده بود، محدود به حدود 110 جرم بود. مسیه فهرست اجرام غیر ستاره ای را با حرف M که اول نام وی بود شروع کرد. مثلا سحابی خرچنگ را به عنوان اولین جرم، M1 نامید و دومین جرم را که یک خوشه کروی بود، M2 نامید و الی آخر . بعدها و با ساخت تلسکوپ های قدرتمند، اجرام بسیار بیشتری کشف شد و فهرست نامگذاری نیز تغییر کرد. فهرست جدید با عنوان NGC نامگذاری شد و امروزه تعداد اجرام آن به حدود 7840 جرم می رسد که NGC602 نیز یکی از این اجرام است.
توضیح توسط: دبیر انجمن نجوم شبکه رشدتصویر
تصویر NGC602

  امتیاز: 0.00