منو
 کاربر Online
1271 کاربر online
 : بهداشت وسلامت
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline دبیر گروه پزشکی 3 ستاره ها ارسال ها: 1819   در :  جمعه 26 اردیبهشت 1393 [14:38 ]
  چرا تمرکز حواس نداریم؟
 

چرا تمرکز حواس نداریم؟

انجام کارهای خسته‌کننده
برخی از کارها ی روزانه جالب‌تر از بقیه هستند بنابراین کاملاً طبیعی است حین انجام این کارها تمرکز بیشتر باشد اما هنگام انجام کارهای خسته‌کننده تمرکز بیشتر مختل شود. وقتی بی‌حوصله هستید هر چیزی، می‌تواند تمرکز شما را از بین ببرد. بنابراین بین کار به خودتان استراحت دهید.

نگرانی و افکار آزاردهنده
کار کردن در شرایطی که نگران و ناراحت هستید، امکان پذیر نیست. چون این افکار عامل مهمی برای برهم زدن تمرکز است.

انجام چند کار با هم
تحقیقات نشان داده است هر بار که انسان توجه و تمرکزش را تغییر می‌دهد تا کار دیگری انجام دهد، زمانی از دست خواهد رفت. بنابراین انجام سه کار هم‌زمان بیشتر از انجام دادن آن‌ها به ترتیب و پشت سر هم زمان می‌برد. پس تا جایی که امکان دارد در هر زمان تنها یک کار خاص را انجام دهید. با این کار از نگرانی و استرس و بروز مشکلات جسمی ناشی از آن نیز پیشگیری می‌کنید.

گرسنگی
مغز بدون تأمین سوخت مورد نیاز، نمی‌تواند درست عمل کند. صبحانه یکی از مهم‌ترین منابع تأمین مواد غذایی مورد نیاز بدن است که نباید فراموش شود. بنابراین همیشه به فکر تأمین انرژی باشید و اجازه ندهید گرسنگی، قدرت توجه و تمرکز را از شما بگیرد.

افسردگی
افسردگی علاوه بر ایجاد حس ناامیدی، غمگین بودن، بی‌تفاوتی و پوچی می‌تواند تمرکز و توجه فرد را نیز مختل کند.
البته بعضی از داروهایی که برای درمان افسردگی یا بیماری‌های دیگر استفاده می‌شوند نیز ممکن است با تمرکز فرد تداخل داشته باشند. در این شرایط باید با پزشک یا داروساز مشورت کنید.

استرس و خستگی
استرس مشکلات زیادی برای فرد ایجاد می‌کند که بر هم خوردن تمرکز یکی از آن‌هاست. علاوه بر استرس، خستگی و کم خوابی نیز سبب کاهش تمرکز می شوند.
مطالعات نشان می‌دهد کم‌خوابی می‌تواند تمرکز و حافظه کوتاه مدت را تحت تأثیر قرار دهد.

کم توجهی
برخی از محققان معتقدند، حواس پرتی در بیشتر موارد مربوط به کم توجهی است و ارتباطی با بیماری مغزی ندارد.
پژوهشگران می‌گویند هنگامی که افراد ذهن مشغولی و استرس داشته باشند، ضبط و جمع آوری اطلاعات در حافظه به بدی انجام می‌گیرد.

  امتیاز: 0.00