منو
 کاربر Online
1805 کاربر online
 : بهداشت وسلامت
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline دبیر گروه پزشکی 3 ستاره ها ارسال ها: 1819   در :  دوشنبه 25 آذر 1392 [15:38 ]
  سن مناسب برای کشیدن دندان عقل چه موقع است؟
 

سن مناسب برای کشیدن دندان عقل چه موقع است؟

جوانه و ریشه دندان عقل در سن 9 تا 10 سالگی ایجاد می‌شود و اگر چه بهتر است دندان عقل کشیده شود اما در سن کودکی لزومی به کشیدن دندان عقل نیست.

- دندان‌های نهفته در آینده به علت کوچک بودن فک فضای لازم را برای رویش ندارد بنابراین بهتر است کشیده شود.

- شایع‌ترین علت بروز التهاب‌های لثه، نکشیدن دندان عقل در زمان مناسب است، 18 تا 22 سالگی بهترین زمان کشیدن دندان عقل است زیرا نکشیدن این دندان می‌تواند موجب بیماری‌ها و التهاب لثه شود.

- پوسیدگی دندان یکی دیگر از علل خارج کردن دندان عقل است، دندان نهفته و یا نیمه نهفته مانع از تمیز کردن پشت دندان آخری شده و این امر موجب پوسیدگی دندان آخر می‌شود و پوسیدگی این دندان موجب می‌شود که دندان عقل را قبل از اینکه رویش کامل داشته باشد خارج کنیم.

- گاهی ممکن است دندان عقل در جهتی رویش پیدا کند که به ریشه دندان کناری آسیب وارد شود در این صورت نیز خارج کردن دندان عقل ضروری است.

- در صورتی که فرد، قصد ارتودنسی داشته باشد نیز دندان‌های عقل به علت فضایی که اشغال کردند باید خارج شوند تا فضا برای حرکت دندان‌ها به منظور ردیف شدن ایجاد شود.

- یکی دیگر از مشکلات نکشیدن دندان عقل در زمان مناسب ایجاد کیست‌ها و تومورهای دندانی است.

اگر دندان عقل تا 40 سالگی مشکلی برای فرد ایجاد نکند نیازی به خارج کردن آن نیست اما در سایر افراد به دلیل اینکه کشیدن دندان عقل در سنین بالا با درد و خون ریزی بیشتری همراه است و توصیه می‌شود اقدام برای خارج کردن دندان‌های نهفته پیش از 35 تا 40 سالگی انجام شود.

  امتیاز: 0.00