منو
 کاربر Online
757 کاربر online
 : نجوم
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline دبیر گروه نجوم 3 ستاره ها ارسال ها: 1615   در :  شنبه 23 آذر 1392 [07:47 ]
  آیا سیاه چاله های دوتایی هم وجود دارد؟
 

ستاره های دوگانه یا باینری استارز (Binary stars) در ستاره شناسی موضوعی بسیار معمولی است. در واقع بسیاری از ستاره های آسمان، دوتایی یا دو گانه اند که به دور تکیه گاه جرمشان در حال گردش هستند. ستارگان کمتری مانند خورشید ما منفرد هستند. ستارگان سه تایی نیز مشاهده شده اند که در این نوع منظومه، دو ستاره به دور یکدیگر در حال گردش بوده و این دو ستاره به دور ستاره پر جرم تری در حال گردش می باشند. اما آیا این موضوع شامل سیاه چاله هایی که در مرکز کهکشانها قرار گرفته و به اندازه صد ها تا صدها میلیون برابر خورشید ما جرم دارند هم می شود؟
دانشمندان ستاره شناس ناسا در گزارشی که در تاریخ 12 آذر 1392 انتشار دادند، اعلام کردند که به تازگی در مرکز کهکشانی دور، احتمالا دو سیاه چاله در حال گردش به دور یکدیگر می باشند. این کشف با کمک اشعه مادون قرمز اکسپلورر ناسا، ماهواره WISE ، به دست آمده است. پس از آن ستاره شناسان با استفاده از تلسکوپ ارایه فشرده استرالیا در نزدیکی Narrabri و تلسکوپ جمینی جنوبی در شیلی به مشاهده این پدیده پرداختند. ابتدا مشاهده می شد که از سیاه چاله مرکز این کهکشان، جت هایی در حال فوران است. معمولا جت ها از دو طرف سیاه چاله فوران می کنند و این فورانها در راستایی ثابت است. اما فورانهای این سیاه چاله حالتی رقص مانند دارد به طوری که طبق محاسبات، اگر تحت تاثیر سیاه چاله ای در همان نزدیکی خود قرار داشته باشد، این حرکت غیر عادی قابل توجیه است. دانشمند ستاره شناس به نام چائو وی از آزمایشگاه پیشرانش جت ناسا (JPL) در پاسادنا، کالیفرنیا گفت: به نظر می رسد که این دو سیاه چاله نسبتا نزدیک و تحت نیروی گرانش یکدیگر قرار دارند. این موضوع می تواند به ستاره شناسان در مورد ادقام احتمالی سیاه چاله ها کمک کند. برای این کهکشان که در فاصله 3.8 سال نوری از زمین قرار دارد، نام WISE J233237.05 - 505643.5 پیشنهاد شده است.
منبع: NASA


تصویر

  امتیاز: 0.00