منو
 صفحه های تصادفی
هدیه امام رضا علیه السلام به دعبل
آزمایش آب پاشها و موشکها
امام علی علیه السلام و تفسیر آیه 31 سوره عبس
میکروسکوپ
سیمرغ «صورت فلکی»
رخساره‌ دگرگونی مجاورتی
سوسک
نواحی تکراری
پیشگیری از آسیب های ورزش تنیس
بادبان «صورت فلکی»
 کاربر Online
775 کاربر online
 : بهداشت وسلامت
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline دبیر گروه پزشکی 3 ستاره ها ارسال ها: 1819   در :  جمعه 15 آذر 1392 [19:17 ]
  بیماری های قلبی و عروقی
 

بیماری های قلبی و عروقی

ریشۀ حدود 40 درصد از مرگ و میرها، بیماری‌های قلبی عروقی است. پس از بیماری های قلبی عروقی، حوادث و تصادفات و پس از آن نیز سرطان‌ها در راس علل مرگ و میرها قرار دارند.

شیوع بیماری‌های قلبی عروقی در همه جای دنیا و در کشور ما در مردان بیشتر از زنان است. وضعیت هورمونی زنان به میزان زیادی از بروز بیماری‌های قلبی عروقی جلوگیری کرده و یا آن را به تاخیر می اندازد. اما تغذیه ناسالم، تحرک ناکافی و استرس‌های روزمره سبب افزایش بیماری های قلبی عروقی می شود.

همچنین با بالا رفتن سن، احتمال ابتلا به بیماری های قلبی و عروقی افزایش می یابد، ضمن اینکه سابقه خانوادگی نقش مهمی در ابتلای افراد به بیماری های قلبی و عروقی دارد. فشار خون بالا، قند خون بالا و چاقی نیز زمینه ساز ابتلا به بیماری‌های قلبی عروقی هستند.

دور کمر بالاتر از 80 تا 85 سانتیمتر در خانم‌ها و 90 تا 95 سانتیمتر در مردها آنها را در معرض ابتلا به بیماری‌های قلبی عروقی قرار می‌دهد.

- میوه ها، سبزیجات و حبوبات را در برنامه روزانه خود بگنجانید و از مصرف غذاهای پرچرب و پرکلسترول پرهیز کنید.

- مصرف چربی‌های ناسالم، پرخوری، بالا بودن میزان کلسترول در غذاها، استفاده زیاد از روغن‌های حیوانی، کله پاچه، جگر و... در ابتلا به بیماری های قلبی عروقی موثر است.

- به منظور جلوگیری از ابتلا به بیماری های قلبی عروقی به جای گوشت قرمز، گوشت سفید را در برنامه غذایی خود بگنجانید.

- از خوردن غذاهای سرخ کرده و فست فودها خودداری کنید.

- به منظور جلوگیری از ابتلا به بیماری‌های قلبی و عروقی یک ساعت ورزش را در برنامه روزانه خود بگنجانید.

  امتیاز: 0.00