منو
 کاربر Online
882 کاربر online
 : بهداشت وسلامت
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline دبیر گروه پزشکی 3 ستاره ها ارسال ها: 1819   در :  شنبه 04 آبان 1392 [05:44 ]
  عوامل خستگی چشم و چگونگی رفع آن
 

عوامل خستگی چشم و چگونگی رفع آن

کمبود خواب، کار با رایانه، حساسیت، ورم ملتحمه، گریه بیش از حد، خستگی و عدم رسیدن کافی اکسیژن به قرنیه و آلودگی هوا از علل خستگی چشم می باشند که با علائمی مانند احساس سنگینی در چشم، سوزش و قرمزی چشم خود را نشان می دهند.

الف)کمبود ویتامین
مهم ترین عامل خستگی چشم کمبود انواع ویتامین ها بخصوص ویتامین A است چشم یکی از مصرف کننده های ویتامین A در بدن است.
افرادی که درگیر کارهای فرهنگی و فکری هستند ،باید از آن دسته مواد غذایی بیشتر استفاده کنند که دارای ویتامین A و فسفر بیشتری باشد.

ویتامینA در موادی مثل: ماهی ،تخم مرغ ،کره، کلم، کرفس، اسفناج، زیتون، مغز گوسفند، جگر، شیر ،پنیر، هویج، گوجه فرنگی، سیر، سیب زمینی، گردو، عدس، پرتقال، موز، و کاهو وجود دارد.

ب)مطالعه پس از غذا
مطالعه پس از غذاخوردن نیز چشم را خسته می کند. بعد از صرف غذا حداقل نیم ساعت از مطالعه جدی پرهیز کنید. البته مرور بر مطالب ذهنی اشکالی ندارد.

ج) ورزش نکردن
ورزش نکردن نیز عاملی برای خستگی چشم است .برای چشم انواع بی شماری ورزش وجود دارد که برای رفع خستگی در حین مطالعه لازم و ضروری است.

ورزشهای چشم
1_ورزش ماهیچه ها
چشم شما به وسیله ی ماهیچه هایی به طرفین چشم متصل است که اگر زیاد ثابت باشد چشم خسته می شود برای رفع خستگی چشم کارهای زیر را انجام دهید.

الف) حالت خود را در هنگام مطالعه عوض کنید و به حالت دیگری منتقل شوید .

ب) بدون تغییر حالت و تکان دادن سر ،چشم را به منتهی الیه سمت راست بعد به بالا، پایین و سمت چپ ببرید، بطوری که ماهیچه ها ی چشم کشیده شوند و سپس یک حرکت 3600 درجه با رعایت شرایط فوق انجام دهید.

2_ ورزش پلکها
ورزش پلکها ، برای فعال کردن آنها است اگر در حین مطالعه پلکها سنگین شد و خواب بر چشم ها مسلط شد با حرکت دادن آنها می توانید خستگی را از بین برده و آنها را فعال کنید. به خاطر رعایت بهداشت چشم هیچگاه پلکها را با دست بر روی چشم فشار ندهید فشار اندک پلکها و یامژه ها بر روی استخوان بالا وپایین چشم با دست تمیز اشکالی ندارد.
در مواردی که چشم خارش دارد شستشوی چشم بهترین راه برای از بین بردن خارش چشم است.

3_ ورزش قرنیه و مردمک
ورزش قرنیه ، ورزش دیگری است که هنگام خستگی چشم انجام می شود .در این ورزش ، خودکاری را به قدری به چشم خود نزدیک کنید که فقط شبه آنرا ببینید و به طور آهسته ، خودکار را به عقب بر گردانید به قدری که دید شما نسبت به خودکار ضعیف شود.
این ورزش در قرنیه موجب رفلکس و حرکتهای فوق العاده در چشم می شود و خستگی آن را مرتفع می سازد.
به خاطر داشته باشید که هر شش ماه، برای بررسی وضعیت چشمانتان به پزشک مراجعه کنید.

  امتیاز: 0.00