منو
 کاربر Online
683 کاربر online
 : نجوم
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline دبیر گروه نجوم 3 ستاره ها ارسال ها: 1615   در :  چهارشنبه 20 شهریور 1392 [04:27 ]
  اگر قطبهای مغناطیسی خورشید وارونه شود، چه خواهد شد؟
 

احتمالاً 2 یا 3 ماه دیگر، میدان مغناطیسی خورشیدی وارونه خواهد شد. این یک پیش گویی دیگر نیست. این واقعاًَ اتفاق می افتد. اما چیز ترسناکی نیست چون میدان مغناطیسی خورشید به طور منظم تقریباً هر 11 سال یک بار وارونه می شود.
جا به جایی میدان مغناطیسی در اوج چرخه فعالیت های خورشیدی اتفاق می افتد، زمانی که خورشید دینام مغناطیسی درونی اش را دوباره تنظیم می کند. وقتی وارونگی میدان رخ می دهد میدان مغناطیسی ضعیف شده و پیش از اینکه به حالت وارونه ظاهر شود مقدار آن به صفر می رسد.
هرچند این یک رویداد فاجعه بار نیست اما بر کل منظومه خورشیدی تأثیر می گذارد.
وقتی فیزیکدانان خورشیدی، درباره وارونگی میدان خورشید صحبت می کنند، اغلب صحبتهای آنها بر روی صفحه جریان (Current sheet) متمرکز است. سطحی که به طور نامنظم گسترده شده و از استوای خورشید، جایی که میدان مغناطیسی خورشید که به کندی می چرخ، شامل یک جریان الکتریکی است، بیرون آمده است. این جریان، کوچک است تنها یک ده میلیاردم یک آمپر بر متر مربع، اما مقدار زیادی از آن وجود دارد، شدت جریان در منطقه ای به قطر 10000 کیلومتر که میلیاردها کیلومتر گسترده شده است جریان دارد. از نقطه نظر الکتریکی، همه هلیوسفر در اطراف این صفحه بزرگ تشکیل شده است.
در طول وارونگی مغناطیسی، این صفحه جریان به شدت مواج می شود، و ما همچنان که به دور خورشید می گردیم وارد این صفحه جریان شده و از آن خارج می شویم. در این زمان بادهای خورشیدی بیشتری به زمین می رسند و شفق های قطبی بیشتری را می بینیم.
همچنین، پرتوهای کیهانی هم، تحت تأثیر قرار می گیرند. پرتوهای کیهانی ذرات پر انرژی هستند که در اثر انفجار سوپرنوا یا رویدادهای قدرتمند دیگر در کهکشان، تا سرعتهایی نزدیک به سرعت نور شتاب گرفته اند. پرتوهای کیهانی، خطر بزرگی برای فضانوردان و کاوشگرهای فضایی محسوب می شوند و بعضی محققان می گویند: ممکن است آنها بر، ابری بودن و آب و هوای زمین تأثیر بگذارند. صفحه جریان مانند یک سد، در برابر پرتوهای کیهانی عمل کرده آنها را منحرف می کند و از نفوذشان به بخشهای درونی منظومه خورشیدی جلوگیری می کند. خبر خوب این که صفحه جریان موج دار، سپر محافظتی بهتری است.
دانشمندان می گویند قطب شمال خورشید پلاریته خود را از دست داده ولی این روند هنوز در قطب جنوب کامل نشده است اما این اتفاق به زودی خواهد افتاد.

ترجمه شده از: universetodayتصویر

  امتیاز: 0.00