منو
 کاربر Online
1026 کاربر online
 : فیزیک
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline دبیر گروه فیزیک 3 ستاره ها ارسال ها: 2228   در :  سه شنبه 19 شهریور 1392 [14:48 ]
  پرسش‌هاي نخستين در علم فيزيك
 

پرسش‌هاي نخستين در علم فيزيك

برخي از بررسي‌هاي نخستين در علم فيزيك با پرسش‌هايي آغاز شد كه مردم درباره‌ي آسمان شب مي‌پرسيدند. چرا ماه به زمين نمي‌افتد؟ چرا سياره‌ها در آسمان حركت مي‌كنند؟ چرا زمين به جاي آن كه در مداري گرد خورشيد بماند به درون فضا پرواز نمي‌كند؟ بررسي گرانش ، پاسخ اين پرسش‌ها و بسياري پرسش‌هاي مرتبط ديگر را فراهم مي‌كند.

همان‌گونه كه از فیزیک 2 می دانيم گرانش يكي از چهار رده برهم كنش‌هايي است كه در طبيعت يافت مي‌شود و نخستين برهم‌كنش در ميان اين چهار برهم‌كنش بود كه به گونه‌اي گسترده مورد بررسي قرار گرفت.

نيوتون در سده‌ي هفدهم كشف كرد كه همان برهم‌كنشي كه سيب را به سقوط از درخت وا مي‌دارد سياره‌ها را در مدارشان به گرد خورشيد نگه مي‌دارد. اين سرآغاز مكانيك سماوي يعني بررسي ديناميك جسم‌ در فضا بود.

امروزه آگاهي ما از مكانيك سماوي تا به آن‌جا رسيده است كه مي‌توانيم شيوه‌ي قرار دادن يك ماهواره در هر مدار دلخواه گرد زمين را تعيين كنيم يا مسير درست براي فرستادن يك فضاپيما به سياره‌اي ديگر را برگزينيم.

  امتیاز: 0.00