منو
 کاربر Online
1142 کاربر online
 : بهداشت وسلامت
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline دبیر گروه پزشکی 3 ستاره ها ارسال ها: 1819   در :  جمعه 15 شهریور 1392 [10:26 ]
  حفظ توانایی سلول‌های مغزی
 

حفظ توانایی سلول‌های مغزی

انجام حرکات ورزشی
دانشمندان بر اساس تحقیقات انجام شده معتقدند که در مغز افرادی که ورزش می کنند ، تولید سلول‌های مرکز حافظه (هیپوکامپ) افزایش داشته است و از طرف دیگر ثابت شده است که انجام حرکات ورزشی دلخواه، چند برابر بیش‌تر از انجام یک سری حرکات ورزشی غیرمتنوع تأثیر خواهد داشت.

ذهن خود را ورزش دهید
با استفاده از سلول‌های خاکستری مغز و وادار کردن آن‌ها به فعالیت در زمینه‌های مختلف، مغز را ورزش دهید. با راه‌های بسیار ساده می‌توانید به رشد و ترمیم سلول‌های عصبی کمک کنید.
فکر کردن به چیزهای زیبا و مثبت ، استفاده از کلمات جدید و تجربه مزه‌ها و بوهای جدید، ...همه باعث می‌شود که فعال تر عمل کند.

غذاهای دریایی بخورید
روغن اُمگا3 - تقویت کننده قلب و مغز است. یکی از فواید اُمگا 3 - تسهیل جریان خون به مغزاست. تجربه نیز ثابت کرده است کسانی که موجودات دریایی قسمت عمده غذای آن‌ها را تشکیل می‌دهد، کمتر در معرض سکته، فشارعصبی، کمبود تمرکز و حافظه هستند.
اُمگا3 - در گردو، دانه‌کتان و غذاهای دریایی به وفور وجود دارد،پس ، مصرف سه وعده غذای دریایی مانند ماهی سالمون، ساردین، تن و ... در هفته توصیه می‌شود.
مصرف غلات و حبوبات پخته را نیز فراموش نکنید.

غذای چرب نخورید
چربی‌ها حواس ذهنی شما را کاهش می دهند.
مقدار بالای چربی خون، جریان خود را کندتر می‌کند. بنابراین اکسیژن رسانی به سلولها، خصوصاً مغز کاهش پیدا می‌کند.
همچنین افزایش چربی می‌تواند باعث کند شدن متابولیسم گلوکز که منبع عمده انرژی سلول و تنها منبع انرژی سلو‌ل‌های مغزی است، شود.
چربی‌های اشباع در گوشت و مواد لبنی یافت می‌شوند. بنابراین بهتر است گوشت بدون چربی و مواد لبنی کم چرب استفاده کنید.
تا حد امکان از مصرف روغن‌های جامد و مواد غذایی سرخ شده احتناب کنید.

میوه و سبزی بخورید
مصرف میوه‌ها و سبزیجات تازه و مرکبات که غنی از ویتامین C هستند می‌تواند از آسیب رشته های عصبی جلوگیری کند.
کمبود ویتامین B1 و ویتامینE در بیماران دچار آلزایمر دیده شده است. بنابراین با مصرف سبزیجات و میوه‌های تازه، ویتامین‌ها و املاح مورد نیاز بدن خود را تأمین کنید.

  امتیاز: 0.00