منو
 صفحه های تصادفی
queue
ولاء محبت
ریزوئیدها
بزرگداشت اعیاد و وفیات بزرگان دین
مواد معدنی اورانیوم و توریم
خاتمیت در احادیث
تعبیر قرآن برای روز ظهور امام مهدی علیه السلام
عماره بن ولید بن مغیره
ثواب زیارت حضرت رضا علیه السلام
طوایف قزلباش در عهد شاه عباس بزرگ
 کاربر Online
1051 کاربر online
 : بهداشت وسلامت
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline دبیر گروه پزشکی 3 ستاره ها ارسال ها: 1819   در :  چهارشنبه 16 مرداد 1392 [19:48 ]
  آبله مرغان
 

آبله مرغان

آبله‌ مرغان‌ عبارت‌ است‌ از یک‌ بیماری‌ خفیف‌ و بسیار مسری‌ که‌ توسط‌ ویروس‌ ایجاد می‌شود.

آبله مرغان عمدتا با شروع فصول سرد سال و گاهی در اوایل فصل بهار بروز می کند. شیوع بیماری در گروه سنی ۹- ۵ سال بیشتر است ولی در سایر گروه های سنی دیگر نیز ممکن است اتفاق بیفتد.

دوره نهفتگی بیماری (زمان ورود عامل بیماری زا تا زمان بروز علائم)14 تا 21 روز بوده و علائم خفیف و سبكی دارد. برخی از بیماران ممكن است سردرد و تب خفیفی داشته باشند، در حالی كه در اغلب موارد ، علامت خاصی به جز ضایعات پوستی خارش دار دیده نمی شود.

به طور معمول ویروس این بیماری در تاول ها ، حلق و بینی کودک بیمار وجود دارد و هوای اتاق را از طریق ترشحات ،‌آلوده می کند . انتقال بیماری بلافاصله پس از تنفس هوای آلوده و یا لمس کردن تاول یا لباس آلوده به ترشحات ، صورت می گیرد .
ازحداقل ۴ روز قبل از شروع ضایعات پوستی تا ۵ روز پس ازشروع ضایعات واگیری وجود دارد .

این ضایعات به صورت دانه های كوچك ظاهرشده و خیلی سریع به تاولهای كوچك خارش دار تبدیل می شوند . تا زمانی كه این ضایعات جلدی وجود دارند كودك آلوده بوده و می تواند بیماری را انتقال دهد. در صورتی كه بیمار ضایعات جلدی را به شدت بخاراند جای این ضایعات به صورت فرورفتگی های كوچك در سطح پوست می ماند.

بهترین اقدامات عبارتند از :
۱ – تسکین دادن خارش با استفاده از پمادی که پزشک تجویز کرده است ؛
۲ – کوتاه کردن ناخن های کودک ؛
۳ – تمیز نگه داشتن پوست و ناخن های کودک

کودکان‌ معمولاً در عرض‌ ۱۰-۷ روز بهبود می‌یابند، در بزرگسالان‌ این‌ مدت‌ بیشتر است‌ و احتمال‌ بروز عوارض‌ در آنها بیشتر است‌.

پس‌ از بهبود، فرد برای‌ تمام‌ عمر در مقابل‌ آبله‌ مرغان‌ ایمنی‌ دارد.

گاهی‌ پس‌ از طی‌ شدن‌ سیر بیماری‌ آبله‌ مرغان‌، ویروس‌ در بدن‌ به‌ حالت‌ خفته‌ باقی‌ می‌ماند و این‌ ویروس‌، سال‌ها بعد دوباره‌ بیدار شود و بیماری‌ زونا را ایجاد کند.

  امتیاز: 0.00