منو
 صفحه های تصادفی
پدیده هایی که تغییر اجتماعی محسوب می شوند
اسپوروفیت
سیستم رده بندی کمربند ها
ویروس ایدز
انواع رایانه
گرهک تیروییدی
اورتریت
سدنا
امام رضا علیه السلام و خبر از آینده شخصی فقیر
وراثت وابسته به جنس و اتوزومی
 کاربر Online
661 کاربر online
 : نجوم
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline دبیر گروه نجوم 3 ستاره ها ارسال ها: 1615   در :  دوشنبه 14 مرداد 1392 [19:21 ]
  کاربرد ستاره قطبی در جهت یابی
 

ستاره قطبی یکی از مهمترین ستاره های آسمان در جهت یابی است. در واقع حرکت کاروانها از مبدا تا مقصد با استفاده از ستاره قطبی انجام می پذیرفته است. مثلا در دریاها یا اقیانوسها، تابلوهایی برای نشان دادن مسیر حرکت به سمت اروپا یا اقیانوسیه یا آسیا و دیگر کشورها وجود ندارد و ناخدای کشتی، بایستی با استفاده از ستاره قطبی و دستگاهی زاویه یاب به نام سکستانت، عرض جغرافیایی مکان کشتی را تعیین می کرد( طبق قانونی در ستاره شناسی، ارتفاع ستاره قطبی برابر با عرض جغرافیایی ناظر می باشد). همچنین با استفاده از اندازه گیری زاویه سه ستاره از سه صورت فلکی و مراجعه به کتاب محاسبات دریایی، ناخدا می توانست طول جغرافیایی دقیق کشتی را نیز معین نماید. حال با تعیین موقعیت دقیق طول و عرض جغرافیایی مکان کشتی، ناخدا از روی قطب نما دستور تصحیح مسیر و حرکت به سمت مقصد را صادر می کرد. البته در روز نیز امکان جهت یابی از روی خورشید و با استفاده از دستگاه سکستانت وجود دارد. در استفاده از این شیوه، فیلترهای ویژه ای یر روی سکستانت سوار می شود تا از شدت نور خورشید کاسته شود.
امروزه برای جا به جایی های مسافرتی و یا تجاری- دریایی، دیگر از ستاره قطبی استفاده نمی شود بلکه از ابزاری به نام GPS استفاده می شود. در پیرامون کره زمین 24 ماهواره ویژه تعیین مختصات جغرافیایی قرار دارد و در هر کجای کره زمین که یک دستگاه GPS روشن شود، با ارتباط با حداقل سه ماهواره می تواند مختصات دقیق ناظر را تعیین نماید و با ارتباط با چهار ماهواره می تواند مختصات طول و عرض جغرافیایی و ارتفاع ناظر را مشخص نماید. لازم به توضیح است که با تمام پیشرفت هایی که توسط تکنولوژی جدید در تعیین مختصات اتفاق افتاده است، اما تمام نیروهای نظامی در تمام قواها و همه ناخداهای کشتی، آموزش نجوم به ویژه جهت یابی از روی ستارگان را در سطح عالی در برنامه های آموزشی خود دارند. زیرا اگر یک فرمانده روزی تجهیزات الکترونیکی خود را از دست بدهد و یا یک کشتی، ارتباط ماهواره ای اش قطع شود، برای ادامه مسیر آنچه باقی می ماند، یک زاویه یاب و ستاره قطبی و صورتهای فلکی و استفاده از دانش قوانین نجوم است.
روش یافتن ستاره قطبی در پوشه ای با همین عنوان در سایت رشد، صفحه انجمن نجوم در تاریخ 5 امرداد 1392 قرار گرفته است. (دبیر گروه نجوم)

  امتیاز: 0.00