منو
 کاربر Online
734 کاربر online
 : بهداشت وسلامت
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline دبیر گروه پزشکی 3 ستاره ها ارسال ها: 1819   در :  شنبه 08 تیر 1392 [18:54 ]
  کمبود روی و اثر بر رشد طبیعی قد
 

کمبود روی و اثر بر رشد طبیعی قد

این تفکر که با تغذیه خوب می توان این شانس را به فرد داد که از حد ژنتیکی خود بالاتر رود و افزایش قد داشته باشد از نظر علمی هنوز ثابت نشده است.

اما در صورتی که کودک و یا نوجوانی تغذیه نامناسبی داشته باشد و دچارکمبود مواد غذایی ضروری برای رشد خود باشد مبتلا به درجاتی از کوتاه قدی خواهد شد.

اولین علامت کمبود روی در بدن، توقف آهنگ رشد است.

البته افرادی كه ریزش مو دارند یا پوستشان طراوت لازم را ندارد یا كسانی كه نقاط سفیدی روی انگشت و ناخنشان دیده می‌شود، می‌تواند به دلیل کمبود روی باشد.

معمولا باید روزانه كودكان بین 5تا 7 میلی‌گرم و بزرگسالان بین 12 تا 15 میلی‌گرم روی را دریافت كنند.

اگر آهنگ و روند رشد کودکی طبیعی و یا در حد طبیعی باشد و بعد از مدتی دچار رکود و کندی رشد شود آن زمان است که باید به این نکته توجه کرد که ممکن است کودک از لحاظ رشد قدی مشکل داشته باشد.

مرحله اول باید مسائل هورمونی بررسی شود و پس از مشخص شدن عدم مشکل در این مرحله به تغذیه می رسیم.

ابتدا دادن یک برنامه غذایی مناسب از سوی متخصص تغذیه ضروری است تا از عادات صحیح غذایی پیروی شود و بعد از بررسی تمامی جوانب از لحاظ تغذیه ای ممکن است از مکمل غذایی به صورت دوره ای استفاده شود، تنها به منظور ابن که کودک از حد قد طبیعی خود عقب نماند.

غذاها ی دارای روی
گوشت قرمز در كنار آهن، روی را هم به بدن می‌رساند. علاوه بر آن، در دانه‌ها و مغزها مثل مغز تخم كدو و آجیل این عنصر معدنی قابل دسترسی است. همچنین جوانه گندم، جگر، گوشت بوقلمون، بادام‌زمینی، شیر كم‌چرب، سینه مرغ، گردو، تخم‌مرغ و ماهی از منابع خوب روی هستند.

از طریق آزمایش خون، می‌توان به كمبود روی پی برد.

  امتیاز: 0.00