منو
 کاربر Online
1276 کاربر online
 : بهداشت وسلامت
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline دبیر گروه پزشکی 3 ستاره ها ارسال ها: 1819   در :  سه شنبه 28 خرداد 1392 [16:48 ]
  مواد غذایی مضر برای استخوان ها
 

مواد غذایی مضر برای استخوان ها

اگر سابقه پوکی استخوان در خانواده تان باشد، دقت به عادات غذایی اهمیت ویژه ای می یابد و باید برخی مواد غذایی را که برای بافت استخوانی مضر است، محدود مصرف کنید.

نوشیدن زیاد قهوه:
مصرف روزانه قهوه از جذب بهتر کلسیم جلوگیری می کند. هر چه میزان کافئین وارد شده به بدن بیشتر باشد، کلسیم بیشتری از طریق ادرار دفع می شود .

مصرف نوشابه های گازدار:
نوشابه های گازدار به علت داشتن کافئین ، بر جذب کلسیم تاثیر می گذارند، همچنین این نوشیدنی ها به علت داشتن اسید فسفریک، اسیدی که از جذب کلسیم جلوگیری می کند، برای استخوان ها مضر است.

مصرف زیاد نمک:
مصرف بیش از حد نمک برای سلامتی مضر است .
علاوه بر افزایش خطرهای بیماری های قلبی-عروقی با مصرف زیاد نمک، هر چه میزان نمک مصرفی فرد بیشتر باشد، دفع کلسیم در ادرار و عرق فرد نیز بیشتر می شود.
به گفته پزشکان بدن ما برای عملکرد بهتر ، روزانه به 2300 میلی گرم (حدود یک قاشق چای خوری) سدیم نیاز دارد.

مصرف زیاد گوشت:
رژیم غذایی غنی از گوشت و پروتئین ها نیز برای استخوان ها ضرر دارد. در جریان هضم مواد غذایی ، پروتئین های حیوانی اسیدهایی همچون اسید فسفریک، سولفوریک و غیره آزاد می کنند که PH بدن را تغییر می دهد.هر چه PH بدن اسیدی تر باشد، مواد معدنی بیشتری در استخوان ها از دست می رود.

پزشکان مصرف روزانه ۴۶ گرم پروتئین را برای زنان و ۵۶ گرم برای مردان توصیه کرده اند.
اما برای سلامت استخوان ها و متعادل نگاه داشتن سطح اسیدی و قلیایی ، باید از میوه ها ، سبزیجات و غلات استفاده کرد.

  امتیاز: 0.00