منو
 صفحه های تصادفی
تیره لاله
روابط فرهنگی ایران و عثمانی در مشروطه
شمر بن ذی الجوشن
مرحله دوم افشاریه
بهداشت عمومی
ژنتیک جمعیت
ذوالفقار؛ شمشیر آسمانی
حس خلاقیت و ابداع
خانه داستان ایران
علل ازدواج حضرت محمد - ص - با خدیجه
 کاربر Online
529 کاربر online
 : بهداشت وسلامت
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline دبیر گروه پزشکی 3 ستاره ها ارسال ها: 1819   در :  سه شنبه 28 خرداد 1392 [16:43 ]
  تخریب دندان ها با جویدن ناخن
 

تخریب دندان ها با جویدن ناخن

ناخن جویدن نه تنها به بروز بیماری‌های دهانی و دندانی منجر می‌شود بلکه به دلیل آلوده بودن احتمالی ناخن‌ها به عوامل بیماری‌زا در بسیاری از مواقع موجب ورود میکروب‌ها به درون بدن می‌شود.

بررسی‌ها نشان می‌دهد بیش از 40 درصد نوجوانان و 30 درصد افراد بزرگسال عادت به ناخن جویدن دارند و متاسفانه حدود 40 درصد مردم با این کار به دندان‌های خود آسیب می‌زنند.

ناخن جویدن نوعی اختلال مرتبط با کنترل تکانه‌های عصبی است که مبتلایان به آن در شرایط استرس‌زا، ناخن و پوست اطراف آن را می‌جوند. افرادی که به جویدن ناخن عادت دارند معتقدند این عادت باعث آرامش آنان می‌شود و آنان را هوشیار می‌سازد.

همچنین ناخن جویدن می‌تواند تظاهر بیرونی یک اختلال روانی نهفته باشد و می‌تواند آن را وخیم‌تر سازد و در نتیجه نیازمند درمان به موقع است.

پزشکان در رابطه با ارتباط ناخن جویدن و آسیب دیدن دندان‌ها اظهار می‌کنند که ناخن جویدن همچون شکستن آجیل و قطعات یخ باعث می‌شود تا فشار زیادی به دندان‌ها وارد شود که با گذشت زمان دندان‌ها را سست کرده و در نهایت به شکستن آنها منجر می‌شود.

ناخن جویدن آسیب‌های دائمی به ناخن‌ها، لثه و دندان‌ها وارد می‌کند و در بلندمدت به بیماری‌های لثه، از دست دادن دندان‌ها و سایر بیماری‌ها منجر می‌شود.

شایع‌ترین دلایل ناخن جویدن شامل استرس، کسالت، عصبانیت، بی‌حوصلگی، تنهایی و نیز عامل وراثت است.

  امتیاز: 0.00