منو
 کاربر Online
820 کاربر online
 : نجوم
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline دبیر گروه نجوم 3 ستاره ها ارسال ها: 1615   در :  پنج شنبه 09 خرداد 1392 [10:45 ]
  با اندازه گیری دقیق فاصله، یکی از معماهای بزرگ ستاره شناسی را حل شد
 

گاهی اخترشناسی مثل بنگاه املاک است، یکی از مهمترین چیزهایی که اهمیت دارد مکان، مکان و مکان است. یکی از بزرگترین مشکلات اخترشناسان در درک دسته ای از ستارگان که فورانهای منظمی دارند، به کمک اندازه گیری دقیق فاصله، حل شد.
دانشمندان از آرایه با خط پایه بسیار بلند مرکز ملی علوم و شبکه VLBI اروپا برای تعیین موقعیت دقیق یکی از سیستم های ستاره ای متغیر به نام SS Cygni که به مدت زیادی مورد مطالعه قرار گرفته است استفاده کردند.
SS Cygni که در صورت فلکی قو قرار دارد، از یک کوتوله سفید که در مداری کوچک به دور یک کوتوله قرمز کم جرم تر می گردد، تشکیل شده است. گرانش قوی کوتوله سفید، مواد را از ستاره همدم آن به سمت خود می کشد و به شکل یک دیسک مارپیچی که در اطراف کوتوله سفید می چرخد در می آورد.
این نوع از سیستم های ستاره ای، نوای کوتوله (dwarf nova) نامیده می شود. دانشمندان بر این باورند که فورانهایی که در این سیستم رخ می دهد، به میزان ماده ای که از ستاره کم جرم تر به کوتوله سفید انتقال می یابد بستگی دارد. هنگامی که میزان انتقال ماده زیاد است، دیسک چرخان پایدار باقی می ماند اما وقتی که این میزان کم است، دیسک ناپایدار شده و فوران ها اتفاق می افتند.
جیمز میلر_جونز از مرکز تحقیقات اخترشناسی رادیویی در پرث استرایا می گوید: ` SS Cygni یکی از بهترین سیستمهای مورد مطالعه از نوع خود است، اما طبق درک ما از اینکه اینها چطور کار می کنند، این سیستم نباید فورانی داشته باشد.`
بر طبق فاصله ای که پیشتر تعیین شده بود، به نظر می رسید این قاعده برای همه نواهای کوتوله که تا به حال شناخته شده اند به جز SS Cygni درست باشد. (فاصله این سیستم 520 سال نوری تخمین زده شده بود.)
میلر_جونز می گوید: `مشکل اینجا بود که در این فاصله، SS Cygni درخشان ترین نوای کوتوله در آسمان بود و میزان انتقال ماده باید به اندازه ای می بود که دیسک بدون هیچ فورانی پایدار بماند.` اما اندازه گیری های جدید که نشان می دهد این سیستم به ما نزدیکتر است، به این معنا است که سیستم به طور ذاتی درخشندگی کمتری دارد و به این ترتیب ویژگی های آن با تعریف استاندارد مربوط به فوران نوا ی کوتوله (dwarf nova) متناسب است.

ترجمه شده از: sciencedaily
تصویر

  امتیاز: 0.00