منو
 کاربر Online
805 کاربر online
 : نجوم
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline دبیر گروه نجوم 3 ستاره ها ارسال ها: 1615   در :  پنج شنبه 19 اردیبهشت 1392 [13:39 ]
  سه سیاره ابر زمینی (سیاره هایی که جرم آنها از زمین بیشتر است اما به طور قابل ملاحظه ای حجمشان از سیا
 

کپلر ناسا دو منظومه سیاره ای تازه، شامل سه سیاره ابر زمینی (Super_Earth_size) کشف کرده است که در کمربند حیات (کمربند حیات فاصله ای است که اگر سیاره ای در آن فاصله نسبت به ستاره اش قرار گیرد آب مایع می تواند بر روی آن وجود داشته باشد) قرار دارند.
این منظومه ها که به منظومه کپلر-62 و کپلر-69 هستند به ترتیب 5 و 2 سیاره دارند، که دو سیاره از منظومه کپلر-62 به نامهای kepler-62e و kepler_62f و یک سیاره از منظومه کپلر-69 به نام kepler-69c، جز دسته ابر زمین ها هستند.
دو تا از سیاره هایی که کشف شده اند به دور ستاره ای می گردند که کوچکتر و سردتر از خورشید هستند. kepler_62f تنها 40 درصد بزرگتر از زمین است که به این ترتیب در بین سیاره های فراخورشیدی که در کمربند حیات کشف شده اند نزدیکتری سیاره از نظر اندازه به زمین است. احتمالاً kepler_62f ترکیبات صخره ای دارد. kepler_62e تقریباً 60 درصد بزرگتر از زمین است.
سومین سیاره Kepler 69c، 70 درصد از زمین بزرگتر است و در محدوده کمربند حیات ستاره ای شبیه به خورشید می گردد. ستاره شناسان درباره ترکیبات kepler 69c مطمئن نیستند اما مدار 242 روزه آن به دور ستاره خورشید مانندش، شبیه مدار گردش سیاره ناهید (زهره) به دور خورشید است.
اندازه Kepler 62f اندازه گیری شده اما جرم و ترکیبات آن هنوز تعیین نشده است. هرچند طبق مطالعاتی که قبلاً بر روی سیارات فراخورشیدی سنگی هم اندازه انجام شده، دانشمندان می توانند جرم این سیاره را تخمین بزنند.
توماس بارکلی از دانشمندان مأموریت کپلر می گوید: `ما تنها یک ستاره را می شناسیم که میزبان سیاره ای است که در آن موجود زنده یافت می شود و آن خورشید خودمان است. یافتن سیاره ای که در محدوده کمربند حیات به دور ستاره ای شبیه به خورشید می گردد گام بزرگی به سوی کشف سیاره های زمین مانند است.`
هنگامی که جرمی که به نظر می رسد سیاره است از مقابل ستاره اش عبور می کند از دید فضاپیما، این جرم مانع رسیدن بخشی از نور ستاره به ما می شود. به کمک کاهش درخشندگی ستاره که از گذر این جرم ناشی می شود اندازه سیاره عبوری نسبت به ستاره به دست می آید.

ترجمه شده از: Science dailyتصویر

  امتیاز: 0.00