منو
 کاربر Online
1261 کاربر online
 : نجوم
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline دبیر گروه نجوم 3 ستاره ها ارسال ها: 1615   در :  دوشنبه 09 اردیبهشت 1392 [13:56 ]
  چطور زندگی ستاره ها را بازسازی کنیم؟
 

مدت زیادی طول می کشد تا زندگی یک ستاره را درک کنیم. ده ها میلیون سال طول می کشد تا یک ستاره مانند خورشید خودمان تشکیل شود و مانند باستان شناسان، ستاره شناسان هم باید فرایند تولد ستارگان و تغییراتی که در این مدت اتفاق افتاده را به کمک مشاهده ستارگان در مراحل مختلف زندگیشان و به طور غیرمستقیم بازسازی کنند.
یکی از بهترین مکان ها برای مطالعه زندگی ستاره ها، خوشه های ستاره ای هستند. این نواحی که پر از ستارگان جوان است، اطلاعات زیادی را که مربوط به بررسی زندگی ستارگان به طور کلی است را در اختیار ستاره شناسان قرار می دهد. اما همانگونه که مطالعات جدید بر روی خوشه ستاره ای به نام Cep OB3b نشان می دهد در درون یک خوشه، ستاره ها در بازه زمانی طولانی شکل می گیرند.
توماس آلن از دانشگاه تولدو (Toledo) می گوید: `با بررسی خوشه های بزرگ جوانی که در همسایگی ما هستند مانند Cep OB3b درک بهتری از محیطی که سیارات در آن شکل می گیرند پیدا می کنیم. `
این خوشه که در صورت فلکی قیفاووس (Cepheus) قرار دارد، از بعضی لحاظ شبیه به خوشه مشهوری است که در سحابی شکارچی (Orion) کشف شد. اما بر خلاف سحابی شکارچی مقدار نسبتاً کمی غبار و گاز مانع دیدن Cep OB3b می شود. ستاره های داغ و بزرگ آن با تشعشعات شدید فرابنفششان که هر چیزی را سر راهش از بین می برد، حفره های بزرگی در ابرهای گازی ایجاد کرده اند. ممکن است Cep OB3b به ما نشان دهد آینده سحابی شکارچی چه خواهد بود.
آلن و تیمی بین المللی از ستاره شناسان دریافتند که تعداد کل ستاره های جوان این خوشه 3000 است. رصدهای انجام شده توسط ماهواره اسپیتزر (Spitzer) ناسا در طول موج فروسرخ، در حدود 1000 ستاره را که با دیسکهایی از گاز و غبار احاطه شده و ممکن است منظومه های خورشیدی را به وجود آورند نشان می دهد. با پیر شدن ستاره ها، دیسکی که آنها را احاطه می کند از بین می رود. غبار و گاز موجود در دیسک ها یا سیارات به وجود می آورند یا در فضا پراکنده می شوند.
اما با این مشاهدات، ستاره شناسان با رازهای تازه ای مواجه شدند. اگرچه به نظر می رسد ستاره های Cep OB3b سه میلیون سال عمر دارند اما در بعضی قسمتهای این خوشه بیشتر ستاره ها دیسک هایشان را از دست داده اند که نشان می دهد ستارگانی که در آن بخش ها هستند پیرترند. این نشان می دهد که این خوشه با ستاره های پیر احاطه شده است، و می تواند آثار قدیمی از خوشه های قبلی باشد که گسترده و پراکنده شده اند.
با این اطلاعات اخترشناسان در ناحیه ای که خوشه Cep OB3b قرار گرفته به دنبال نسل قبلی ستارگان می گردند تا اطلاعاتی درباره گذشته شکل گیری ستاره ها در این ناحیه به دست آورند. پس از تکمیل بررسی ها ممکن است سرنخ هایی از این که تشکیل ستارگان قبلی چگونه بر نسل فعلی ستارگان و تشکیل سیارات در خوشه Cep OB3b اثر گذاشته است به دست آید.
ترجمه شده از: universetoday


تصویر

  امتیاز: 0.00