منو
 کاربر Online
1034 کاربر online
 : نجوم
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline دبیر گروه نجوم 3 ستاره ها ارسال ها: 1615   در :  جمعه 09 فروردین 1392 [06:07 ]
  ستاره شناسان، سوپرنوا (ابرنواختر) گم شده را پیدا کردند
 

ستاره اتا کارینا آماده انفجار است. 170 سال پیش این ستاره که جرم آن 100 برابر خورشید است، مقداری گاز به اندازه چند برابر خورشید را به بیرون پرتاب کرد که آن را به دومین ستاره درخشان بعد از شباهنگ (شعرای یمانی) تبدیل کرد. این اتفاق تنها مقدمه ای برای اتفاق اصلی بود چون این ستاره در نهایت پس از انفجار به یک سوپرنوا (ابرنواختر) تبدیل می شود.
انفجارهای سوپرنوای ستاره های سنگین در کهکشان های مارپیچی مانند کهکشان راه شیری، که ستاره های تازه به طور مداوم در حال شکل گیری هستند متداول است. اما آنها تقریباً هیچ وقت در کهکشان های بیضوی که شکل گیری ستاره ها تقریباً در آنها متوقف شده است دیده نمی شوند. در نتیجه ستاره شناسان از کشف یک سوپرنوای به ظاهر جوان، در یک کهکشان پیر، شگفت زده شدند. سوپر نوای PS-12sk، به وسیله تلسکوپ Pan-STARRS کشف شده از جهات زیادی نادر است.
بر اساس حضور هلیوم و خصوصیات دیگر، PS1-12sk به عنوان نوع کمیابی از سوپرنوای نوع Ibn دسته بندی می شود (تنها 6 تا از هزاران سوپرنوا از این نوع هستند). در ضمن منشاء این نوع از سوپرنوا نامشخص است، به نظر می رسد که محتمل ترین دلیل، انفجار یک ستاره سنگین است که قبلاً مقدار زیادی گاز هلیوم فوران کرده است، بسیار شبیه به سحابی Eta Carinae`s Homunculus.
از آنجایی که 5 سوپرنوای نوع Ibn که قبلاً کشف شده اند در کهکشان های مارپیچی مانند کهکشان راه شیری که محل تولد ستارگان تازه است بوده اند فرض بر این بود که این سوپرنوا هم باید در یک کهکشان مارپیچی باشد. (چون ستاره های پر جرم عمر کوتاهی دارند، نمی توانند در مکانی خیلی دورتر از محل زندگیشان منفجر شوند)
PS1-12sk متفاوت است. این ستاره در حاشیه یک کهکشان بیضوی درخشان که در فاصله 780 میلیون سال نوری از زمین قرار دارد، واقع شده است. در مکان انفجار هیچ نشانی از اینکه اخیراً ستاره ای در آنجا شکل گرفته باشد دیده نشده است و سوپرنوای یک ستاره پرجرم هرگز در کهکشانی از این نوع دیده نشده است.
این کشف می تواند نشان دهنده این باشد که این کهکشان میزبان ممکن است یک کارخانه تولید ستاره را در خود مخفی کرده باشد، یا ممکن است ستاره PS1-12sk سوپرنوای کاملاً متفاوت با منشائی متفاوت باشد، مثلاً ناشی از برخورد دو کوتوله سفید که یکی از آنها هلیوم زیادی دارد.

منبع: Science daily


تصویر

  امتیاز: 0.00