منو
 کاربر Online
798 کاربر online
 : فیزیک
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline دبیر گروه فیزیک 3 ستاره ها ارسال ها: 2228   در :  پنج شنبه 08 فروردین 1392 [16:39 ]
  پر کاربردترین فلز در صنعت برق و وسایل الکتریکی
 

پر کاربردترین فلز در صنعت برق و وسایل الکتریکی

مس یکی از پر کاربردترین فلزات است در صنعت برق و وسایل الکتریکی برای انتقال انرژی الکتریکی محسوب می‌شود. هر اتم مس در حالت عادی (خنثی) دارای 29 الکترون است که در چهار لایه دور هسته‌ی اتم توزیع می‌شوند (شکل زیر).


تصویر
شکل بالا: اتم مس

همان‌طور که در شکل بالا نیز دیده می‌شود در لایه‌ی ظرفیت اتم مس تنها یک الکترون حضور دارد. این الکترون که به الکترون ظرفیت نیز شناخته می‌شود، با انرژی اندکی از اتم جدا می‌شود. به همین جهت در یک قطعه ی مسی در دمای اتاق، هر اتم می‌تواند یک الکترون را برای انتقال جریان و انرژی الکتریکی به اشتراک بگذارد.

از آن‌جا که حتی در یک قطعه‌ی کوچک مسی میلیون‌ها میلیون اتم وجود دارد، دریایی از الکترون‌ها آزاد به وجود می‌آید (شکل زیر). این الکترون‌های آزاد به اتم معینی تعلق ندارند وبه راحتی می‌توانند در سرتاسر قطعه فلز مس حرکت کنند.

تصویر
شکل بالا: یون‌ها مثبت و الکترون‌های ازاد در بخش بسیار کوچکی از یک قطعه سیم مسی یون‌های مثبت در محل خود تقریباً ثابت‌اند اما الکترون‌های آزاد دائماً به این سو و آن سو حرکت کرده و در حین حرکت به یکدیگر یا یون‌های مثبت برخورد می‌کنند.

  امتیاز: 0.00