منو
 صفحه های تصادفی
رابطه سیستم ایمنی با اختلالات روانی
نمونه ای از پاسخ های امام صادق علیه السلام
قتل کارگزار امام در مدینه
دنیای هوای ما
لباسهای بهشتی
نقشه برداری درجه 2
پیش درآمد
کروکدیل نیل
عکاسی رنگی
آیا آهن ربا می تواند از میان مواد دیگر هم جذب کند ؟
 کاربر Online
1347 کاربر online
 : نجوم
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline دبیر گروه نجوم 3 ستاره ها ارسال ها: 1615   در :  سه شنبه 29 اسفند 1391 [08:59 ]
  نوروز از دیدگاه نجومی و لحظه تحویل سال 1392
 

مسیر ظاهری حرکت خورشید در کره آسمان، دایره البروج نامیده می شود و در دو نقطه، صفحه ی استوای آسمان را قطع می کند . یکی از این نقاط اعتدال بهاری و دیگری اعتدال پاییزی است. خورشید هر سال از این دو نقطه عبور می کند. ویژگی های این دو نقطه تقریبا با هم یکسان است و هر کدام می توانست به عنوان شروع سال توسط ایرانیان باستان مورد استفاده قرار گیرد. اما از آنجا که پس از نقطه اعتدال بهاره زمین به سمت رویش و تولدی نو پیش می رود، در حالیکه پس از نقطه اعتدال پاییزه زمین به سمت برگ ریزان و از دست دادن فضای سبز خود میرود، لذا ایرانیان باستان با توجه به ویژگیهای بهار و فصل بعد از آن، نقطه اعتدال بهاری را به عنوان شروع سال خود انتخاب کردند. نقطه اعتدال بهاری، نوروز ، شروع هر سال جدید برای ما ایرانیان می باشد. ذکر این نکته لازم است که نقطه ی اعتدال بهاری در حال جا به جا شدن است. حرکت نقطه ی اعتدال فروردین را حرکت تقدیمی اعتدالین یا رقص محوری زمین می گویند . پس نقطه ی اول فروردین همیشه در یک صورت فلکی نخواهد بود . این نقطه 2000 سال پیش درصورت فلکی حمل بوده است ولی امروز به صورت فلکی حوت منتقل شده است.

دبیر گروه انجمن نجوم سایت رشد، شروع سال نو هجری شمسی 1392 را به همه دانش آموزان و علاقه مندان به علم نجوم و ستاره شناسی و همه مردم کشورمان تبریک و تهنیت عرض می کند.

لحظه تحویل سال نو طبق اعلام مرکز تقویم موسسه ژئوفیزیک دانشگاه تهران به شرح زیر می باشد:

ساعت 14 و 31 دقیقه و 56 ثانیه روز چهارشنبه 30 اسفند 1391 هجری شمسی

مطابق با 8 جمادی الاولی 1434 هجری قمری

و 20 مارس 2013 میلادی

  امتیاز: 0.00