منو
 صفحه های تصادفی
پیامبر اکرم و ساختن مسجد مدینه
جرم گیری دندان
گرافهای دوبخشی
شتابدهنده‌ خطی پروتون
پرچم ایران
وفات زینب دختر پیامبر صلی الله علیه و آله در مدینه
وضعیت صفحات لیتوسفردر گذشته،حال و آینده
خلیج کالیفرنیا
پایه گذاری نهضت فرهنگی
مقایسه امام علی علیه السلام میان حسنین و محمد بن حنفیه
 کاربر Online
625 کاربر online
 : زمین شناسی
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline دبیر گروه زمین شناسی 3 ستاره ها ارسال ها: 513   در :  سه شنبه 26 دی 1391 [13:55 ]
  نخستین چهارپای خشکی
 

نخستین چهارپای خشکی/ یک قرن اشتباه در بازسازی چهارپایان

تصاویر خیره کننده اشعه ایکس سه بعدی نشان می دهد که دانشمندان طی یک قرن گذشته درباره نخستین حیوان چهارپای خشکی اشتباه کرده بودند.

تصویربه گزارش خبرگزاری مهر، محققان با استفاده از تصویربرداری اشعه ایکس با وضوح بالا توانستند به بررسی نخستین حیوانات چهارپای خشکی بپردازند که فسیل آن را داخل سنگها پیدا کرده بودند.باسازی تصاویر سه بعدی از موجوداتی که 360 میلیون سال پیش زندگی می کردند نشان می دهد که فسیل شناسان طی یک قرن گذشته درباره این موجود در اشتباه بودند

نتایج این تحقیقات جدید نوع تصور دانشمندان را از حیواناتی چون Ichthyostega، Acanthostega و Pederpes تغییر خواهد داد.

دکتر استفانی پیرس از کالج سلطنتی دامپزشکی در بریتانیا گفت: بیش از 100 سال است که دانشمندان تصور می کردند چهارپایان اولیه دارای مهره هایی تشکیل شده از سه سری استخوان هستند به طوری که یک استخوان در جلو، یک استخوان در بالا و یک جفت در پشت قرار دارد. اما با نگاه دقیق تر به این فسیل با استفاده از سینکروترون اشعه های ایکس به این نتیجه رسیدیم که نگاه سنتی به این حیوان آن را از پشت به جلو تلقی کرده است.

وی افزود: نتایج این تحقیق ما را وادار کرد تا کتابهای درسی را درباره تکامل ستون فقرات این حیوانات اولیه بازنویسی کنیم.

چهارپایان امروز از جمله انسانها دارای یک ستون فقرات هستند که در آن هرکدام از مهره ها یک استخوان واحد است. در چهارپایان اولیه هرکدام از مهره ها از چندین استخوان تشکیل شده بود که تاکنون دانشمندان آنها را به اشتباه بازسازی کرده بودند.

دکتر پیرس که این تحقیقات را در کنار جنیفر کلاک از دانشگاه کمبریج انجام داده است این فسیلهای قرار گرفته داخل سنگ را در معرض تشعشع انرژی بالای سینکروترون قرار داد.

اکثر فسیلهای شناسایی شده از چهارپایان اولیه در سنگها محصور شده اند اما فرآیند اشعه ایکس به دانشمندان این امکان را می دهد تا داخل آنها را بدون صدمه به بقایای ظریف باقی مانده مشاهده کنند.

  امتیاز: 0.00