منو
 کاربر Online
1738 کاربر online
 : بهداشت وسلامت
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline دبیر گروه پزشکی 3 ستاره ها ارسال ها: 1819   در :  سه شنبه 19 دی 1391 [05:38 ]
  آلودگي هواي خانه و راه‏هاي کاهش آن
 

آلودگي هواي خانه و راه‏هاي کاهش آن

هواي خانه هم مي‏تواند آلوده باشد و شما زمان زيادي از شبانه‏روز را در خانه و فضاهاي بسته مي‏گذرانید. کودکان، سالمندان و بيماران که در برابر آلودگي هوا آسيب‏پذيرتر هستند بيشتر از ديگران در خانه هستند، به همين دليل لازم است به آلودگي هواي خانه و راه‏هاي کاهش آن بيشتر توجه شود.

گياهان هواي خانه را تميز مي‌کنند.
گياهان دي‏اکسيدکربن را به اکسيژن تبديل مي‏کنند. هوا را تصفيه مي‏کنند و قادرند آلاينده‏هاي مضر را از بين ببرند. با وجود گياهان هوا تميزتر شده و رطوبت هوا به طور طبيعي حفظ مي‏شود.

هواي تميز در خانه در سلامت افراد خانه تاثير زيادي دارد. وجود گياه در خانه موجب تصفيه هوا مي‏شود. گياهاني مانند پيچک، فيکوس، شيپوري، زنبق، سرخس، گل داوودي و نخل مرداب در از بين بردن آلاينده‏هاي شيميايي موجود در هواي خانه موثرند.

در واقع اين گياهان آپارتماني فيلترهاي طبيعي تصفيه هوا هستند.

در واقع گياهان آپارتماني قادرند 87 درصد سموم هوا را طي 24 ساعت از بين ببرند. براي تميز نگه داشتن هواي خانه‏اي با مساحت 167 مترمربع تعداد 15 تا 18 گياه آپارتماني با اندازه‏اي حدود 15 تا 20 سانتي‏متر توصيه مي‏شود.

توصيه مي‏شود براي تصفيه آلاينده‏هاي مختلف انواع گياهان را در خانه نگهداري کنيد.

نکات بهداشتي:
با قرار دادن يک يا دو گياه مي‏توان هواي يک اتاق را تازه نگه‏داشت و براي مساحت 9 مترمربع حداقل يک گياه آپارتماني لازم است.

اما هنگام نگهداري از گل و گياهان آپارتماني لازم است در هنگام انتخاب گياه به اين نکته توجه داشت که برخي از گياهان سمي‏اند و به ويژه اگر در خانه کودکي داريد توجه به اين نکته ضروري است.

همچنين قرار دادن گلدان‏ها جايي دور از دسترس کودکان و استفاده نکردن از سنگ‏ها و وسايل تزئيني جذاب در خاک گلدان‏ها از ديگر مواردي است که باید به آنها توجه داشت.

گاهي اوقات خاک گلدان‏ها و آب و آلودگي‏هاي موجود در زيرگلداني موجب رشد قارچ‏ها و کپک‏ها و لارو حشرات و انتشار آلودگي در خانه مي‏شود که لازم است با رعايت بهداشت و تعويض به موقع خاک گلدان‏ها از چنين مشکلي پيشگيري کرد.

  امتیاز: 0.00