منو
 کاربر Online
831 کاربر online
 : تاریخ
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline دبیر دوره متوسطه 2 ستاره ها ارسال ها: 94   در :  یکشنبه 17 دی 1391 [06:16 ]
  بخش سی و دوّم(قسمت چهارم )
 

موزه‌های موجود در ایران بهترین راهنما در شناخت و فرهنگ و تاریخ ایران
به غیر از موزه ایران باستان، موزه‌هایی به این شرح در ایران موجودند و پژوهشگران تاریخ و باستان‌شناسی و حتی هنر و تمدن معاصر می‌توانند در جهت تحقیق در مورد موضوعاتی که مورد علاقه آن‌هاست به این موزه‌ها مراجعه کنند.
این موزه‌ها عبارتند از 1- موزه مردم‌شناسی 2- موزه مشروطیت 3- موزه فرش ایران 4- موزه آستان قدس رضوی 5- موزه نارنجستان 6- موزه نظامی 7- موزه جواهرات سلطنتی 8- موزه نظامی عفیف‌آباد 9- موزه سکه 10- موزه رضا عباسی 11- موزه زاهدان 12- موزه شوش 13- موزه پست 14- موزه ایرانشهر 15- موزه آذربایجان
موزه مردم‌شناسی:
این موزه در 1314 در محل خیابان بوعلی (ارامنه سابق) بین میدان شاپور و خیابان امیریه افتتاح گردید ولی بعدها به علت زیاد شدن آثار و تراکم آن به بخش کاخ ابیض واقع در کاخ گلستان انتقال یافت. این موزه در 1333 زیر نظر وزارت فرهنگ قرار گرفت. محتویات این موزه علاوه بر صنایع دستی و اشیائی که نمایانگر آداب و رسوم اجتماعی و ورزش‌های ملی و مراسم مذهبی در ایران هستند، موزه لباس اقوام مختلف ایرانی از قدیم تاکنون نیز هست و برای محققین در تاریخ لباس بسیار مفید است. این موزه مدتی زیرنظر اداره کل فرهنگ و هنر قرار گرفت و بعد از پیروزی انقلاب اسلامی تحت نظر وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی قرار گرفت.

موزه مشروطیت:
موزه‌ایست در تبریز روبروی مسجد جامع که در واقع مؤسس آن حاج مهدی کوزه‌کنانی بازرگان مشروطه‌خواه تبریزی است. در این موزه علاوه بر مجسمه‌های مجاهدین مشروطه طلب انواع عکس‌های حوادث دوره مشروطیت از زمان مظفرالدین شاه تا آخر استبداد صغیر وجود دارد. علاوه بر این انواع سلاح‌های متعارف آن زمان که در مبارزه برای رسیدن به مشروطیت و پیروزی بر استبداد به کار برده می‌شد وجود دارد.

موزه فرش ایران:
موزه فرش ایران وابسته به سازمان میراث فرهنگی کشور در 1340 تحت نام گالری فرش ایجاد شد و در 1355 در آن تغییرات کلی دادند. برای ایجاد این موزه از جانب دولت، صاحبان فرش را راضی کردند که به هر قیمتی هم که شده فرش‌های عتیقه آنها را خریداری نمایند.
بیشتر فرش‌ها بیشتر نقشه‌های تورنج و محراب و شکارگاه به سبک صفویه دارند. در این نمایشگاه نمایشگاهی از سیاه چادرهاو نحوه بافت فرش‌های عشایری نیز در معرض دید قرار گرفته است. این نمایشگاه در شمال غربی پارک لاله واقع شده‌است. در این نمایشگاه که یکی از غنی‌ترین نمایشگاه های فرش در جهان است در حدود 135 تخته فرش که در کاشان، کرمان، اصفهان، تبریز، شهرهای خراسان، کردستان و دیگر نقاط بافته شده وجود دارد. به غیر از این نمایشگاه، فروشگاه شرکت سهامی فرش ایران دربردارنده فرش‌های نفیسی است که بعضی از آن‌ها با اقتباس از فرش پازیریک در زمان ما بافته شده و می‌توانیم با دیدار موزه فرش و نمایشگاه و فروشگاه شرکت فرش ایران به سیر تاریخچه فرش در ایران و تحقیق در این هنر حتی پایان‌نامه‌های مورد نظر را بنویسیم. بازدید از این گونه نمایشگاه‌ها نشان می‌دهد که هنر فرش دوره اسلامی به ویژه نقشه‌های اسلیمی، گل شاه عباسی و بوته جقه‌ای نقطه اوج این گونه هنر بوده‌است.

موزه آستان قدس رضوی:
این موزه در مشهر و وابسته به آستان مقدس حضرت رضاعلیه‌السلام ات که در 1334 هجری شمسی افتتاح شد. این موزه شامل سه موزه است 1- موزه مرکزی 2- موزه ملک‌آباد 3- گنجینه قرآن. در این موزه می‌توان از غنی‌ترین موزه‌های ایران دانست، شامل مدال‌ها، سکه‌ها و انواع تابلوهای نفیس که به انواع خط از ثلث تا نسخ و نستعلیق مزین شده‌است و برای کسانی که می‌خواهند تاریخچه خط در ایران را مورد تحقیق قرار دهند بسیار مفید است. چون آثاری از رضا عباسی استاد دوره صفوی و کسانی چون میرعماد، احمد تبریزی و کلهر وجود دارند. کتاب‌های خطی بسیار نفیس و قالی‌ها و قالیچه‌های بسیار گرانبها از دوره صفویه تا کنون را در بر دارد.

موزه ارامنه:
ارامنه نقش موثری در تاریخ باستان ایران و حتی در دوره اسلامی داشته‌اند. موضوع ارمنستان بارها در زمان اشکانیان باعث جنگ ایران و روم گردیده‌است. قوم ارمنی از نظر هنر و صنعت در ایران خدماتی انجام داده‌اند. زمانی که شاه عباس اول حکومت را به دست گرفت و اصفهان را به پایتختی خویش انتخاب کرد بخشی از ارامنه مقیم در جفا در ساحل رود ارس را به محله‌ای در نزدیک اصفهان انتقال داد و نام آن‌جا را جلفا نهاد که مردم ایران به آن جلفای اصفهان می‌گفتند. هنرمندان و صنعت‌گران ارمنی در کارهای تزیینی کاخ‌های احداث شده در اصفهان مددکار معماران ایرانی بودند.
درست که اکثر نقاشی‌های دیواره‌ها و سقف‌های عالی‌قاپو کار علیرضا‌ عباسی هنرمند مشهور دوره صفوی بوده است ولی در این راه هنرمندان ارمنی نیز فعال بوده‌اند. این هنرمندان ارمنی در محله جلفای اصفهان به مدت 9 سال کلیسای وانک را بنا کردند. این محل علاوه بر عبادت ارامنه در نتیجه هنری که در تزیین آن به کار رفته تبدیل به موزه‌ای شده ‌است که از همه نقاط جهان، توریست‌ها از آن بازدید می‌نمایند. نخستین کتاب چاپی در ایران به نام زبور داود در آن‌جا وجود دارد. در جوار این کلیسا موزه‌ایست که آثار بزرگان ارامنه ایران از اسلحه گرفته تا لباس آن‌ها وجود دارد. این موزه کتابخانه بزرگی نیز دارد.

موزه نارنجستان:
این موزه یک موزه عمومی است وابسته به دانشگاه شیراز. این موزه به سال1360 هجری شمسی در ضلع شمالی باغ نارنجستان ساخته شده و از آثار بسیار ارزنده هنری و معماری دوره قاجاریه است. ساختمان نارنجستان در 1345 هجری شمسی بازسازی شد. در حاضر اشیاء بدست آمده از حفاری‌های دوره پیش از تاریخ و دوران‌های تاریخی ایران تا آن‌جایی که به وسیله کارمندان و پرسنل باستان‌شناسی و میراث فرهنگی فارس بدست آمده در آن نگهداری می‌شود.

موزه نظامی:
موزه‌ایست که در مجموعه سعدآباد در کاخ سابق شهرام پسر اشرف پهلوی به وسیله ارتش جمهوری اسلامی ایران ایجاد شده‌است. این موزه شامل سلاح‌های سرد و گرم است. از سلاح‌های اولیه در دوره ماد تا تفنگ‌ها و هفت‌تیرها و سلاح‌های کمری در عصر ما می‌باشد. در این نمایشگاه لباس‌های هر دوره از ماد تا دوره پهلوی و جمهوری اسلامی در حالی به نمایش گذاشته‌ شده‌است که البسه هر دوره را به مجسمه‌هایی به شکل سربازان هر دوره پوشانیده‌اند. بخشی از سلاح‌های موجود در این موزه قبلاً در موزه دانشکده افسری وجود داشت که به این موزه منتقل گردید.

موزه جواهرات ملی ( موزه جواهرات سلطنتی):
این موزه ویژه جواهرات سلطنتی است که در زمان رضاشاه به سال 1316 تأسیس شد. این موزه تحت نظر بانک ملی ایران قرار گرفت زیرا این بانک، ناشر اسکناس بود. و بعد از آن که در 1340 هجری شمسی بانک مرکزی از بدنه بانک ملی ایران تشکیل گردید و نشر اسکناس به این بانک سپرده شد، جواهرات ملی در جنب بانک مرکزی ایران در خیابان فردوسی قرار دارد و جواهرات موجود را در حکم پشتوانه اسکناس می‌دانند. در این موزه تاج‌های پادشاهان قاجار، الماس صورتی رنگ منحصر به فرد دریای نور تاج پهلوی، تاج فرح پهلوی، جقه نادری، کره جواهرنشان و در حدود دو هزار قطعه اشیاء نفیس دیگر نگهداری می‌شود. در میان این اشیاء مدال‌ها و نشان‌های پادشاهان قاجار و هدایایی که از جانب امپراتوران اروپا به آن‌ها داده شده وجود دارند.

موزه نظامی عفیف‌آباد:
موزه نظامی عفیف آباد واقع در باغ گلشن شیراز در 1342 هجری شمسی گشایش یافت. این ساختمان به فرمان میرزا محمدعلی قوام‌الملک شیرازی ساخته‌شد و تبدیل به استراحتگاه محمدرضا پهلوی گردید ولی بعداً تبدیل به موزه نظامی شد که می‌توان گفت با توجه به سلاح‌هایی که در آن موجود است، چیزی از موزه نظامی سعدآباد کمتر ندارد. این موزه دو طبقه است. در این طبقات علاوه بر سلاح‌های جنگی و دستی و کمری و مسلسل، دوربین چشمی نظامی و حتی توپ‌های جنگی متفاوت با بردهای مختلف که در محوطه باغ عفیف‌آباد موجود است. در مجاور هر سلاح مختصات و مشخصات و تاریخ استفاده آن درقشون ایران از اواسط دوره قاجاریه تا اواخر دوره پهلوی که مورد استفاده قرار گرفته، نوشته شده‌است. علاوه بر این سلاح‌های کمری بعضی از رجال سیاسی نظامی هم موجود است.

موزه سکه:
بانک قشون از بانک‌هایی است که از ذخیره حقوق بازنشستگی افراد ارتش و نیروهای مسلح در ابتدای سلطنت رضاشاه با نام بانک سپه شروع به کار کرد. درموزه سکه این بانک سکه‌هایی که در ایران در دوره قاجاریه تا زمان ما ضرب شده‌است از هر نوع آن وجود دارد و علاوه بر آن سکه‌های دوره هخامنشی تا دوره جمهوری اسلامی ایران، سکه‌های فینقی، بابلی، هندی با کوشش‌های بسیار جمع‌آوری شده است. تعدادی از این سکه‌ها بسیار کمیاب و اندک و منحصر به فرد است.


موزه شوش:
این موزه در شهر شوش واقع در خوزستان وابسته به سازمان میراث فرهنگی است. محل این موزه بین قلعه باستانی شوش و قبر دانیال نبی است. که در 1345 گشایش یافته‌است. این موزه دارای شش تالار بزرگ است و بعضی از اشیاء به نمایش درآمده، مفرغ است و به دوره‌های مختلف تاریخ ایران تا پایان ساسانیان است.

موزه رضا عباسی:‌
این موزه دربردارنده اشیاء هنری و باستانی وابسته به سازمان میراث فرهنگی کشور که در 1356 افتتاح گردید. این موزه را به یاد رضا عباسی بزرگترین مینیاتوریست دوره صفوی نامیدند. مجموعه خط و کتابت این موزه از غنی‌ترین و نفیس‌ترین مجموعه‌های موجود در ایران است.

موزه آذربایجان:
این موزه که در تبریز در شمال خیابان امام خمینی قرار دارد در سال 1336 تاسیس شده است و در بر دارنده آثاریست از دوره های باستان و با به نمایش گذاشتن 202 قطعه اثر باستانی همچنین سکه ها، مهره‌ها و اشیایی که به عنوان جواهرات قدیم در دوره باستانی است دیده می‌شود ،کار خود را آغاز کرد.
چون در تمام موزه‌های موجود در ایران و خارج از کشور بخش مهمی از اکتشافات مربوط به جواهرات مورد استفاده زنان بوده و این وسائل زینتی از مصالحی چون سنگ‌های تراشیده، عاج و طلا و نقره ساخته می‌شد در این تحقیق تاریخ جواهرات در ایران را از مد نظر می‌گذرانیم.

  امتیاز: 0.00