منو
 صفحه های تصادفی
وداع امام رضا علیه السلام با کعبه
اختر فیزیک
ارنب «صورت فلکی»
نیلوفر
آزمایش اندازه گیری ضریب انبساط طولی در جامدات
بانگ الهی
امام حسین در قرآن - بلد :8-10، شعرا: 219
پراکندگی سنگهای دگرگونی در ایران
اشتیاق بهشت به امام علی علیه السلام
Gold
 کاربر Online
322 کاربر online
 : زمین شناسی
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline دبیر گروه زمین شناسی 3 ستاره ها ارسال ها: 513   در :  سه شنبه 12 دی 1391 [13:58 ]
  کشف جنگل 100 میلیون ساله
 

محققان فسیل یک جنگل باستانی را در جزایر چتام نیوزیلند در نزدیکی قطب جنوب کشف کردند.
شانس کشف یک جنگل قدیمی ۱۰۰ میلیون ساله بر روی جزیره ای در شرق نیوزیلند، چشم انداز جدیدی از حیات باستان را در نزدیکی قطب جنوب فراهم ساخته است.

درختان بلند در موقعیت حیات اصلی شان، گیاهان گلدار اولیه، میوه های کاج و حشرات نادر و کمیاب فسیل شده در سنگ، توسط محققان دانشگاه موناش استرالیا کشف شده اند.

این کشف مشخص کننده نخستین شواهد از حیات در نزدیکی قطب جنوب در طول دوره کرتاسه است – دوره ای که زمین در ۱۴۵- ۶۵ میلیون سال پیش مملو از گازهای گلخانه ای بود.

`جفری استیل ول` مجری این تحقیقات از دانشگاه موناش می گوید: این فسیل تصویری از حیات ناشناخته دوره کرتاسه است که در آن بسیاری از قاره های نیم کره جنوبی از جمله نیوزیلند و جزایر چتام(زیلندیا)، استرالیا، قطب جنوب و آمریکای جنوبی هنوز به عنوان بخشی از توده خشکی جنوبی گندوانا عمدتا به یکدیگر متصل بودند.

یکصد میلیون سال پیش زمین در چنگ اثرات گازهای گلخانه ای قرار داشت بسیار گرم شد و میزان یخ موجود در سیاره به جز در ارتفاعات به کمترین میزان خود رسید. در آن زمان سطح آب دریاها تا بیش از ۲۰۰ متر از حد کنونی بالا آمده بود. آن دوره که هنوز دایناسورها بر روی زمین زندگی می کردند چندین ماه تاریکی زمستان و چندین ماه روشنایی تابستان بر زمین حکمفرما بود.

این پژوهشگران می گویند هرگز پیش از این شواهدی در مورد حیات درنزدیکی قطب جنوب در ۹۰ تا یکصد میلیون سال پیش و همچنین شرایطی که حیات خشکی در آن زمان، نداشتیم.

این کشف در ۸۵۶ کیلومتری شرق نیوزیلند در یکی از دورافتاده ترین موقعیت های فسیلی شناخته شده در نیمکره جنوبی و در حالی صورت گرفت که محققان در پی یافتن بستر استخوانی در شمال جزیره چتام و بقایای گیاهی بر روی جزیره پیت در آن حوالی بودند.

تا کنون هیچ شباهت مدرنی برای این نوع جنگل های حفظ شده در فاصله ای به این نزدیکی به قطب جنوب- ۱۲۰۰ کیلومتری- مشاهده نشده بود.

این کشف گواهی است از یک نوع کاملا متفاوت از اکوسیستم در حدود یکصد میلیون سال پیش و نشان دهنده نخستین چشم انداز در مورد استراتژی های خاص این گیاهان و جانوران برای تکامل به منظور دوام آوردن در برابر شرایط شدید گازهای گلخانه ای، ماه های متمادی روشنایی روز و ماه ها تاریکی.

این پژوهشگران می گویند این کشف به چگونگی دوام حیات در زمانی که زمین مملو از گازهای گلخانه ای بود کمک می کند و می تواند نشان دهد چگونه گیاهان و جانوران خود را برای گرمای جهانی در آینده سازگار خواهند کرد.

  امتیاز: 0.00