منو
 کاربر Online
1164 کاربر online
 : بهداشت وسلامت
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline دبیر گروه پزشکی 3 ستاره ها ارسال ها: 1819   در :  چهارشنبه 06 دی 1391 [06:26 ]
  مقدار نیاز بدن به کلسیم
 

مقدار نیاز بدن به کلسیم

یک فرد بالغ بطور متوسط ۱۰۰۰ تا ۱۲۰۰ میلی گرم کلسیم در روز نیاز دارد که این میزان بر اساس سن ٬ جنس و شرایط افراد با هم متفاوت خواهد بود.

معمولا طی وعده های غذایی، نیاز بدن به این مقدار کلسیم تامین می شود .

از مواد غذایی که منایع غنی کلسیم به شمار می روند می توان به سویا ٬ لبنیات ( یک واحد لبنیات شامل یک لیوان شیر یا ۴۵ گرم پنیر و یا یک لیوان پنیر حاوی ۳۰۰ میلی گرم کلسیم هستند ) ٬ کلم بروکلی ٬ ماهی کولی و ساردین و سبزیجات با برگهای سبز اشاره نمود .

اما در مواردی نظیر تغذیه نا مناسب ٬ ٬ عدم فعالیت بدنی و مصرف برخی داروها که موجب کاهش جذب کلسیم در بدن می شوند ٬ بدن قادر به تامین نیاز خود نبوده و بدن این کمبود کلسیم را از طریق ذخایر کلسیم موجود در توده های استخوانی جبران خواهد نمود که با ادامه یافتن این روند تراکم و استحکام بافت استوانی کاهش می یابد .

لذا با اضافه کردن منابع کلسیم به وعده های غذایی و یا مصرف مکمل های کلسیم ٬ نیاز بدن به این عنصر را برطرف کنند.

● با افزایش سن به تدریج میزان توانایی بدن در جذب کلسیم کاهش می یابد لذا به زنان بالای ۵۰ سال و بطور کلی افراد بالای ۶۵ سال توصیه می شود در طول روز از این مکمل ها استفاده نمایند .

● مصرف بیش از نیاز مکمل های کلسیم با افزایش شدید کلسیم خون ٬ رسوب این مواد در کلیه ها ٬ بروز فشار خون و عوارض آن و … خواهد شد . لذا بهتر است تا مصرف مکمل کلسیم تا حداکثر ۱۵۰۰ میلی کرم در روز محدود شود .

● مصرف زیاد مواد غذایی حاوی سبوس یا غلات کامل همچنین مصرف مقادیر بالای کافئین جذب کلسیم در روده ها را کاهش می دهد .

● کلسیم در محیط اسیدی بهتر جذب می شود لذا بهتر است مکمل های کلسیم به همراه وعده های غذا و یا بلافاصله پس از وعده غذایی با یک لیوان آب مصرف شود .

● حتما باید قبل از مصرف مکمل های کلسیم با پزشک مشورت شود .

  امتیاز: 0.00