منو
 کاربر Online
1416 کاربر online
 : نجوم
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline دبیر گروه نجوم 3 ستاره ها ارسال ها: 1615   در :  دوشنبه 04 دی 1391 [23:43 ]
  گروه غیر منتظره ای از ستارگان ظاهراً جوان، توسط تلسکوپ هابل مشاهده شد
 

تلسکوپ فضایی هابل، نمایی فوق العاده از مرکز خوشه کروی NGC6362 (در فاصله 25000 سال نوری از زمین) ارائه کرده است. تصویر این مجموعه کروی از ستارگان، نگاه عمیق تری به هسته این خوشه کروی که تراکم بالایی از انواع ستاره ها با رنگهای متفاوت را در بر دارد، می اندازد.
خوشه های کروی از ستارگان پیری (10 میلیارد سال) که عمر آنها بسیار بیشتر از خورشید است و با نیروی گرانشی، که محکم به یکدیگر بسته شده اند تشکیل شده است. این خوشه ها بسیار متداول هستند. در حال حاضر 150 خوشه در کهکشان راه شیری و تعداد بیشتری در دیگر کهکشان ها وجود دارند.
خوشه های کروی از قدیمی ترین ساختارهای جهان هستند که به منظور جهت دهی به بررسی ها رصدی مورد استفاده قرار می گیرد.
اخترشناسان با بررسی نور ستارگان موجود در خوشه های کروی به مهمترین خواص این خوشه ها پی می برند. برای مدت زمان درازی آنها به عنوان آزمایشگاه های ایده آلی برای تست تئوری استاندارد تحول ستارگان تلقی می شدند. بر طبق نظریه بیشتر ستارگانی که در یک خوشه کروی هستند باید هم سن باشند.
هرچند اندازه گیری های دقیقی که اخیراً توسط هابل بر روی تعداد زیادی از خوشه های کروی انجام گرفته، این تئوری را که به طور گسترده ای پذیرفته شده را زیر سوال برده است. به طور خاص، بعضی از ستارگان، جوان تر و آبی تر از همراهانشان به نظر می رسند که Blue straggler (آوارگان آبی) نامیده شدند. NGC6362 در بردارنده تعداد زیادی از این ستاره ها است.
از آنجایی که معمولاً آنها در مناطق مرکزی و هسته خوشه که تراکم بالایی از ستارگان در آن وجود دارد یافت می شوند، به نظر می رسد محتمل ترین توضیحات برای این گروه غیر منتظره از اجرام این است که آنها یا می توانند نتیجه برخوردهای ستاره ای باشند و یا مبادله ماده میان ستارگان موجود در سیستمهای دوتایی هستند. ریزش مواد جدید می تواند دمای ستاره را افزایش داده و موجب شود تا جوان تر از ستارگان همسایه شان دیده شوند.
ترجمه شده از سایت: Science dailyتصویر

  امتیاز: 0.00