منو
 کاربر Online
809 کاربر online
 : بهداشت وسلامت
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline دبیر گروه پزشکی 3 ستاره ها ارسال ها: 1819   در :  پنج شنبه 30 آذر 1391 [12:08 ]
  عطسه
 

عطسه

وقتی یک شی خارجی وارد بینی می‌شود یا بینی با محرکی روبه‌ رو می شود سریعا موجب ایجاد عطسه می‌گردد تا مواد خارجی ، از بینی خارج شوند.

عطسه یک مکانیسم دفاعی طبیعی بدن است و فواید زیادی برای جلوگیری از ورود اجسام خارجی به راه های تنفسی دارد.
وقتی مرکز عطسه ، در پایین ساقه مغز تحریک می شود، پیام‌هایی سریعاً برای بستن گلو، چشم‌ها و دهان فرستاده می‌شود. سپس، عضلات سینه‌ شدیداً منقبض می‌شوند و بعد عضلات گلو به سرعت باز و آزاد می‌‌شوند. درنتیجه، هوا به همراه بزاق و ماده مخاطی با شدت از دهان و بینی‌ بیرون می‌آید.

- عطسه کردن بخش مهمی از فرایند ایمنی بدن است که کمک می‌کند سالم بمانیم. عطسه کردن از بدن محافظت می‌کند.
عطسه با پاک کردن بینی از باکتری‌ها و ویروس‌ها از بدن محافظت می‌کند.

این واقعیت که سرفه و عطسه باعث گسترش بیماری می‌شوند حقیقتی انکار ناپذیر است و باید در موقع عطسه با دستمال جلوی دهان و بینی خود را بگیرید.

- بعضی افراد به علت حساسیتی که به مواد مختلف دارند، عطسه می کنند.

- عطسه سریع اتفاق می افتد. عطسه ها با سرعت 160 کیلومتر در ساعت حرکت می‌کنند. یک عطسه می‌تواند 100،000 میکروب را وارد هوا کند.
- وقتی خوابید معمولاً عطسه نمی‌ کنید چون اعصاب عطسه هم در حال استراحتند.

- ورزش ممکن است سبب بروز عطسه‌ شود. وقتی بیش از حد به جسم فشار وارد می شود، تنفس زدن زیاد می‌شود و درنتیجه، بینی و دهان خشک می‌شود. به این ترتیب، بینی شروع به ترشح کرده که موجب عطسه می‌شود.

- نور آفتاب نیز ممکن است موجب عطسه کردن ‌شود.

  امتیاز: 0.00