منو
 کاربر Online
911 کاربر online
 : کامپیوتر
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline دبیر گروه کامپیوتر 3 ستاره ها ارسال ها: 1679   در :  سه شنبه 30 آبان 1391 [16:20 ]
  بلندگویی هایی برای تلفن همراه
 

حدود ۱۵ سال پیش، برای آن که بیرون از خانه به موسیقی گوش بدهیم، باید از ضبط صوت های باتری دار یا کاست خوان ها با اندازه بزرگ استفاده می کردیم. امروزه اکثر این وسایل بسادگی به اندازه بیسکویت درآمده و دیدن افرادی که دو هدفون در گوش دارند، در گوشه و کنار شهر چیز عجیبی نیست.
اما گاهی اوقات می خواهیم برای فرد یا افراد دیگری هم موسیقی موجود در آیپاد، آیفون یا پخش کننده MP۳مان را به اشتراک بگذاریم. از همین رو، این بلندگوهای بلوتوثی کوچک خودشان را نشان می دهند. شاید اولین اسپیکرهای قابل حمل را Jambox در سال ۲۰۱۰ تولید کرد. بعد از آن با انفجاری از تولید این وسایل روبه رو بودیم که بازار هدفشان موبایل ها بودند. برای آن که در این بازار آشفته بهترین را انتخاب کنید، شش بلندگوی بلوتوث را گزینش کرده و به آنها می پردازیم.
● Jambox
نخستین بلندگویی که این بازار را تاسیس کرد، Jambox ۲۰۰ دلاری بود. شرکت Jawbone تولیدکننده این بلندگوها قبلا به تولید هدست های بلوتوث می پرداخت از همین رو تاثیر استفاده از بلوتوث بر تولید نخستین بلندگوی این شرکت باعث شد بازار جدیدی شکل بگیرد. از دیگر ویژگی های این بلندگو، قابلیت استفاده آن هنگام تماس های دریافتی است.
این بلندگو به دلیل این که نسبت به اندازه اش صدای بسیار واضحی دارد، هواداران زیادی پیدا کرد. کیفیت آن برای شنیدن عادی موسیقی عالی است، هر چند موسیقی بازهای حرفه ای یک جورهایی از کیفیت آن ناامیدخواهند شد چرا که در فرکانس های بالا، دیستورشن تولید می کند. در ماه می گذشته، نسخه دیگری از جم باکس با نام Big Jambox عرضه شد که برای حرفه ای ترها دلپذیرتر بود. هر چند اندازه آن دوبرابر شده بود و قیمتش هم به ۳۰۰دلار رسیده بود. با داغ تر شدن رقابت در این بازار، جم باکس Remix عرضه شد که قابلیت سفارشی سازی جلد و ظاهر هر بلندگو را به کاربر می داد. البته قابلیت های دیگری از جمله به روزآوری فرم ور (firmware) بلندگو و نصب نرم افزارهای جانبی مثل اکولایزر روی آن، جم باکس را به گزینه ای تبدیل کرد که نمی توان آن را نادیده گرفت.
● Jabra Solemate
پاسخ جبرا به جم باکس، سول میت ۲۰۰ دلاری بود. این شرکت که باز هم تولیدکننده هدست های بلوتوث بود در بازار جدیدالتاسیس رقیبش شرکت کرد و بلندگوی قابل حملی عرضه کرد که برای طرفداران موسیقی الکترونیک، بیس مناسبی داشت.
هر چند اندازه این بلندگو بزرگ تر از جم باکس است، اما سول میت از چند عنصر کلیدی در طراحی اش بهره می برد. وجود بند برای آویزان کردن آن، پوشش لاستیکی و قابلیت استفاده آن با سیم گزینه هایی است که جم باکس از آنها بی بهره است. طراحی بلوتوث آن نیز تمیز است و چند کاربر می توانند به صورت همزمان به آن بلندگو وصل شوند و به اصطلاح به دی جی کردن بپردازند.
یکی دیگر از قابلیت های سول میت، صدایی است که وضع باتری و اتصال بلوتوث را شرح می دهد. بنابراین نیازی به نگاه کردن به صفحه های کوچک برای دیدن عمر باتری و برقراری اتصال نیست.
● Logitech UE Mobile Boombox
کسانی که با صدا سر و کار دارند، قاعدتا از این که یک بلندگوی ۲۰۰دلاری بخرند خم به ابرویشان نمی آید، اما ۲۰۰دلار مبلغ زیادی است. به همین علت است که لاجیتک موبایل بوم باکس با قیمت نصف ۲۰۰دلار، بلندگوی موبایل کوچک خودش را عرضه کرده است. کیفیت صدای این بلندگو همانند جم باکس بوده و مثل سول میت می تواند از چند ورودی صدا بگیرد. در طراحی ظاهری آن، دکمه های بزرگش بسیار خوب است اما نشانگر باتری ندارد و وقتی باتری آن کم می شود (یعنی وقتی باید تا چند دقیقه دیگر آن را به شارژ وصل کنید) چراغ کوچکی شروع به چشمک زدن می کند.
● JBL Flip
یک بلندگوی دیگر ۱۰۰دلاری، این بار از سوی JBL که در میان رقبا، شهرت بیشتری دارد. این بلندگو که Flip نام دارد، صدای خیلی خوبی دارد، هر چند اندازه اش کوچکی است، اما در صداهای بلند دیستورشن کمتری نسبت به بقیه دارد و شکل سیلندری آن، تفاوت خاصی با دیگر رقبا ایجاد می کند چرا که حمل آن ساده تر است.
این بلندگو نسبت به هزینه ای که بابتش پرداخته می شود، بیشترین کیفیت را دارد اما نقص هایی هم همراه آن خواهد بود. باتری پنج ساعته آن کم است و نمی توان در یک روز تعطیل آن را به پیک نیک برد. به دلیل شارژر ۱۲ ولتی دیواری آن، از قابلیت حملش کاسته می شود چرا که اغلب بلندگوها از طریق پورت میکرویو اس بی خود را شارژ می کنند و می توان در هر خانه ای یکی از این کابل ها پیدا کرد. این یعنی وقتی فلیپ باتری تمام می کند تا زمانی که به خانه برگردید خبری از موسیقی نیست.
● Braven
یکی از رقبای اولیه جم باکس، Braven است. این دستگاه یک ویژگی خارق العاده دارد و آن هم قابلیت شارژکردن تلفن همراه از طریق آن است چرا که می توان تلفن را به آن وصل کرد و شارژ آن را بیرون کشید. سه مدل ۶۰۰، ۶۲۵e و ۶۵۰ از این بلندگو تولید شده است. بلندگوی ۶۵۰ بریون، با قیمت ۱۸۹ دلار می تواند با جم باکس رقابت تنگاتنگی داشته باشد اما از نظر بیس به سول میت نمی رسد و حجم فلیپ را ندارد. ظاهر آلومینیومی آن زیباست، اما به دلیل دکمه های کوچک به کار رفته کار با آن دشوار است.
از آنجا که کارکرد دیگر این بلندگو، باتری جانبی موبایل است، دکمه هایی در دو سمت آن وجود دارد که می توان با کمک آن، موبایل را شارژ کرد. البته می توان چند بلندگوی بریون را با همدیگر Pair کرد تا کیفیت صدا را بهتر کرد.
● EDGE.sound
Edge به زحمت توانسته خودش را در جمع این گروه بزرگ جا کند. قیمت ۱۴۹دلاری آن مناسب است، اما شنیدن صدای آن واقعا به هزینه اش نمی ارزد. گستره فرکانسی این بلندگو پایین است و پاسخ فرکانسی صحیحی به امواج دریافتی نمی دهد. هر چند تولیدکنندگان آن قول داده اند با به روزکردن فرم ور آن، صدایش را بهتر کنند، اما بعد از به روزرسانی، تنها صدای آن بلند می شود و کیفیت آن تغییری نمی کند. البته ویژگی آن این است که مواد به کار رفته در این اسپیکر با محیط زیست سازگاری دارد و به آن صدمه ای نزده است.
روزنامه جام جم

  امتیاز: 0.00