منو
 صفحه های تصادفی
تشکیلات و سازمان اداری و مذاهب و مقامات تشکیل شده در زمان شاه عباس اول
تکنیکهای بهبود کارایی سیستم فایل
وداع امام حسین علیه السلام با قبر مادر و برادر
صادق هدایت
انواع باکتری خاک
سیارک
امام علی علیه السلام و قطع دست دزد سابقه دار
کمالات ائمّه اطهار علیهم السلام
امام کاظم علیه السلام و رهاندن صالح بن واقد از زندان
مبارزه و شهادت رافع بن عبدالله
 کاربر Online
534 کاربر online
 : زمین شناسی
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   ناشناس   در :  پنج شنبه 25 آبان 1391 [18:43 ]
  یخ منبع جدید انرژی می‌شود!!!
 

استخراج هیدرات متان در یخهای آلاسکا

حدود 800 کیلومتر زیر زمین در خلیج پرودهو در آلاسکا بالای یک زمین نفت خیز که به آغاز ساخت خط لوله آلاسکا کمک کرد یک دکل حفاری هیدرات متان بهره برداری شده که روزی ممکن است به منبع بزرگ انرژی تبدیل شود.
به گزارش خبرگزاری مهر، وزارت انرژی و صنایع آمریکا طی دو فصل زمستان یک مخزن هیدرات متان را که به نظر شبیه یخ می رسید اما با گرمای یک کبریت چون یک شمع می سوزد را با مته سوراخ کرد.

درحال حاضر نیاز اندکی به متان به عنوان مواد اصلی تشکیل دهنده گاز طبیعی وجود دارد، اما با رونق استفاده از روش شکستگیهای هیدرولیکی ( روشی برای شکستن لایه های سنگی در زیرزمین که بیشتر برای استخراج گاز به کار می رود) ایالات متحده در آینده نزدیک با فراوانی گاز طبیعی رو به رو خواهد بود و صادرات آن را مورد بررسی قرار می دهد اما وزارت انرژی این کشور می خواهد مخازن خود را از متان پرکرده تا در صورت نیاز آز آن استفاده کند.

ری بازول مدیر فناوری هیدرات متان در آزمایشگاه ملی فناوری انرژی در وزارت انرژی آمریکا اظهار داشت: اگر صبر کنیم تا زمانی که به آن نیاز پیدا می کنیم، 20 سال تحقیق در پیش داریم و این طرح خوبی نیست.

درحال حاضر 29 میلیون دلار آزمایش علمی در آلاسکا بیش از 28 هزار متر مربع متان تولید می کند. تحقیقات کار پیچیده تحلیل چگونگی پاسخ منابع به حفاریها آغاز شده اند.

براساس اظهارات تیم کولت محقق زمین شناسی سازمان زمین شناسی آمریکا گفت: عملیات آمریکا در آلاسکا با هدف بهره برداری از متان صورت می گیرد تا آنها بتوانند متان را بار دیگر برای ذخیره سازی وارد زمین کنند. در حال حاضر روغن خام بیش از گاز طبیعی مورد نیاز است. به طور معمول نفت خام وارد زمینهای آلاسکا می شود تا فشار زیرزمینی را حفظ کرده و به استخراج نفت کمک کند. ژاپن، کره، هند و چین نیز می خواهند واردات گاز طبیعی را با سوزاندن متان کاهش دهند.

درحال حاضر ژاپن برای تولید یک آزمایش روی ذخیره هیدرات گاز در جزیره اصلی خود آماده می شود که براساس اظهارات کولت این نخستین آزمایش هیدرات گاز است که در دنیا انجام شده است.

وزارت انرژی ایالات متحده هیدرات متان را به عنوان یک شبکه یخ توزیع کرده است که ملکولهای متان را در بر دارد اما از نظر شیمیایی آنها را محصور نکرده است، وقتی که گرما به آنها برسد و یا فشار روی آنها کاهش یابند آزاد می شوند.

تولید متان نیز مانند گاز طبیعی با تخریب بافتهای گیاهی آغاز می شود. متان تولیدی از میان خلل و فرج سنگهای پوسته به اعماق آن نفوذ می کند و در صورتی که شرایط مهیا باشد، به هیدرات متان تبدیل خواهد شد.

  امتیاز: 0.00