منو
 صفحه های تصادفی
قتل سفیانی
محاسبه انتگرال به روش سیمپسون
نفرین امام حسین علیه السلام در روز عاشورا
ولایت امام علی علیه السلام و جواز عبور از صراط
رشته گرافیک شاخه فنی و حرفه ای
کارکرد افکار
ضوابط شرعی در معاملات
پیوند کوالانسی
اخلاق خانوادگی
سیب زمینی
 کاربر Online
1245 کاربر online
 : بهداشت وسلامت
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline دبیر گروه پزشکی 3 ستاره ها ارسال ها: 1819   در :  سه شنبه 16 آبان 1391 [06:48 ]
  تأثیر تغذیه بر لثه
 

تأثیر تغذیه بر لثه

نوع تغذیه و عادات غلط غذایی، افزایش مصرف میان وعده‌های شیرین و چسبنده و عدم به کار بردن صحیح روش‌های بهداشتی سبب افزایش آسیب به لثه می شود.

افراد مبتلا به بیماری‌های لثه هنگام جویدن غذا، باکتری‌ها را وارد جریان خون می‌کنند که این مسئله خطر بیماری قلبی را افزایش می‌دهد.
داشتن استرس و فشار عصبی فراوان و پیروی از رژیم غذایی نامناسب اثر مهمی بر سلامت لثه‌های ما دارد.

ارتباط مستقیمی بین رژیم غذایی و بیماری‌های لثه وجود دارد.
- غذاهای حاوی شکر و نشاسته زیاد تولید باکتری‌ها را افزایش می‌دهند. افزایش تولید باکتری‌ها در دهان محیط را برای رشد مشکلات لثه آماده می‌کند.
غذاهایی مانند انواع کیک، شیرینی‌ها، شکلات، آب‌میوه‌های شیرین و نوشیدنی‌های گازدار زمینه را برای رشد انواع باکتری‌های مضر در دهان فراهم می‌نمایند.

- برای مقابله با بیماری‌های لثه بهتر است از غذاهایی که حاوی ویتامین C فراوان هستند، استفاده گردد. این ویتامین عمدتاً در میوه‌ها و سبزی‌های تازه وجود دارد. ویتامین C برای ساخت سلول‌های جدید و در نتیجه وجود یک لثه سالم ضروری است.

- غذاهای غنی از فیبر جریان بزاق را در دهان افزایش می‌دهند و با این کار موجب تمیز شدن فضای دهان می‌گردند. بدین طریق باکتری‌های مضر اجازه افزایش و تکثیر نمی‌یابند. فیبر در سبزیجات، میوه‌ها، حبوبات و غلات سبوس‌دار یافت می‌شود.
جویدن سبزیجات ترد مثل هویج و کرفس باعث تمیز شدن دندان‌ها و ماساژ لثه‌ها می‌گردد و از سوی دیگر نیز مواد مغذی مفیدی را برای سلامت لثه‌ها تأمین می‌نماید.

- غذاهای غنی از املاحی نظیر روی و منیزیم شامل ماهی، مرغ و گوشت قرمز بدون چربی نیز از مواد غذایی مفید برای سلامت استخوان‌ها و دندان‌ها می‌باشند.

  امتیاز: 0.00