منو
 کاربر Online
1113 کاربر online
 : بهداشت وسلامت
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline دبیر گروه پزشکی 3 ستاره ها ارسال ها: 1819   در :  چهارشنبه 03 آبان 1391 [06:52 ]
  صافی کف پا
 

صافی کف پا

نزدیک بودن قوزک داخلی به زمین از علائم صافی کف پا است.
در کسی که کف پای صاف دارد در حین راه رفتن فاشیای (بافت همبندي كه در كف پا قرار دارد) کف پا تحت کشش زیادی قرار می گیرد. این افراد وقتی مدت زیادی می ایستند و یا مسافت های زیادی راه می روند به علت کشش فاشیای کف پا دچار درد در این ناحیه می شوند.

برای پیشگیری از این درد، این افراد باید از کفش هایی استفاده کنند که در کف آنها قوسی شبیه به قوس کف پایی یک فرد طبیعی وجود دارد. وجود این قوس و برجستگی در داخل کفش موجب حمایت فاشیای کف پایی شده و مانع از بروز درد می شود.

کف پای صاف در بچه ها تا سن 7-5 سالگی طبیعی بوده و نیاز به هیچ اقدامی ندارد. قوس کف پا در بسیاری از این بچه ها در سنین مدرسه تشکیل می شود. استفاده از کفش مخصوص و یا گچ گیری در این سنین تاثیری در درمان صافی کف پا ندارد و توصیه نمی شود.

بعد از 7-5 سالگی در صورتیکه قوس کف پا ایجاد نشده و صافی کف پای بیمار بهبود نیابد می توان از کفش طبی استفاده کرد. کفش طبی در این افراد فقط در مواردی استفاده می شود که در هنگام راه رفتن درد یا سوزش در کف پا احساس شود.

کسانی که کف پای صاف دارند و از کفش طبی استفاده می کنند حتی اگر سالها آنرا بپوشند و یا مدتها در زمان کودکی از آن استفاده کنند به محض اینکه پای خود را از کفش بیرون می آورند صافی کف پای آنها مجددا برمی گردد. پس استفاده از کفش در این افراد نه تغییر شکل دادن پا بلکه درمان علائم بیماری است.

كفي هاي طبي مناسب بايد در كف كفش ها قرار گيرند. اين كفي ها بايد نرم و قوس دار باشند و در ناحيه پاشنه، بالشتك نرمي داشته باشند.

در بسياري از بيماران تمرينات توانبخشي و كفي ها و كفش هاي طبي تسكين دهنده هستند. اين كفي ها و كفش ها از واردشدن فشار، ضربه و شوك به كف پا جلوگيري مي كنند و از قوس طبيعي كف پا محافظت مي كنند.

اگر فقط يك پاشنه ي شما مشكل دارد، بايد از هر دو كفي براي هر دو پاشنه استفاده كنيد و مراقب باشيد كه با پاي برهنه راه نرويد.

براي تسكين درد و برطرف شدن مشكل شما تمرينات كششي هم براي تاندون آشيل و هم براي فاشياي كف پا اهميت دارد.

  امتیاز: 0.00