منو
 صفحه های تصادفی
هندوانه
چگونگی محافظت از دندانهای کودکان
شامپو
گزارش 840623 گروه فن آوری
فیبر نوری
صفیه دختر عبدالمطلب
مشاور تحصیلی
کارنالیت
جنگ آق دربند سرخس
تیره علف هفت بند
 کاربر Online
1037 کاربر online
 : نجوم
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline دبیر گروه نجوم 3 ستاره ها ارسال ها: 1615   در :  دوشنبه 01 آبان 1391 [17:54 ]
  نجوم در آموزش و پرورش- پاسخ
 

دانش آموز گرامی:
من سعی می کنم تا آنچه را که مربوط به سوال شما است پاسخ گویم. ولی ذکر این نکته ضروری است که بعضی از برنامه های نجومی آموزش و پرورش ممکن است از حیطه اطلاعات من خارج باشد. بنا براین چنانچه اطلاعات بیشتری در این زمینه کسب کردم برایتان خواهم نوشت.
نجوم یکی از علومی است که به دلایل مهمی، اهمیت خاصی در آموزش و پرورش دارد. در کتابهای مختلف درسی مقاطع ابتدایی و راهنمایی و متوسطه، دانش نجوم و ستاره شناسی، به طور وسیع مطرح می باشد. در حدود 70 صفحه مطالب نجومی در کتابهای درسی این سه مقطع وجود دارد و اینها به غیر از کتاب مستقل نجوم با عنوان ` آشنایی با نجوم` است که قبلا در 125 صفحه در پیش دانشگاهی تدریس می شد. علاوه بر کتابهای درسی، در سایر بخشهای سازمان پژوهش و برنامه ریزی آموزشی وزارت آموزش و پرورش، برنامه هایی مانند: ایجاد انجمن نجوم در سایت شبکه رشد که از اردیبهشت 1384 ایجاد شده و هم اکنون نیز ادامه دارد، برگزاری دو دوره آموزش مجازی نجوم، انجام چهار پژوهش کاربردی در نجوم توسط کارشناسان سازمان پژوهش و چندین همایش در سطح وزارت آموزش و پرورش انجام گرفته است. در سطح معاونت آموزشی وزارت آموزش و پرورش نیز یکی از ادارات کل آموزش و پرورش استانها به عنوان قطب نجوم کشور انتخاب شده و پشتیبانی علمی نجوم را برای سایر استانها بر عهده دارد. همچنین از دیگر طرح های وزارت آموزش و پرورش، تاسیس حدود 300 پژوهش سرای دانش آموزی در سطح مناطق استانهای کشور است و تشکیل انجمنهای نجوم در سطوح مختلف، یکی از فعالیتهای اصلی این پژوهش سراها می باشد. همایش های نجوم نیز هر ساله در بسیاری از مناطق و ادارات کل آموزش و پرورش استانها به طور منسجم برگزار می شود. در المپیادهای دانش آموزی که زیر نظر باشگاه دانش پژوهان جوان انجام می شود، المپیاد نجوم به عنوان یکی از المپیادهای مهم مطرح است به طوری که هر ساله در برگزاری این المپیاد جهانی شاهد کسب مدال توسط دانش آموزانمان هستیم. همچنین تعداد زیادی از کانون های پرورش فکری کودکان و نو جوانان، دارای رصدخانه های مستقل بوده و نجوم از مقدماتی تا پیشرفته در آن مکانها تدریس می شود. همانطور که مشاهده می فرمایید، برنامه های نجوم در آموزش و پرورش در سطح وسیع و گسترده در حال انجام می باشد. امیدواریم بتوانیم از ایده ها و نظرات شما دانش آموزان گرامی در مورد این علم بهره مند شویم.
دبیر انجمن نجوم سایت رشد

  امتیاز: 0.00