منو
 کاربر Online
509 کاربر online
 : بهداشت وسلامت
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline دبیر گروه پزشکی 3 ستاره ها ارسال ها: 1819   در :  چهارشنبه 26 مهر 1391 [05:24 ]
  وقفه تنفسی در خواب
 

وقفه تنفسی در خواب

قطع کامل جریان هوا به مدت ۱۰ ثانیه یا بیشتر را در خواب وقفه تنفسی گویند.
در برخی موارد ممکن است وقفه تنفسی و کاهش جریان هوا در حین خواب طبیعی بروز کند و میزان بروز آنها با افزایش سن بیشتر می شود .
در این بیماری، تنفس شخص بارها در خواب متوقف می شود و علت آن یک انسداد در راه تنفس فوقانی است.
مغز، فردی را که حین خواب دچار وقفه تنفسی شده است از خواب بیدار می‌کند تا او را وادار به ادامه تنفس کند، اما همین از خواب پریدن‌ها باعث بدخوابی و خوابی ناآرام در طول شب می‌شود.

انواع وقفه تنفسی خواب:
- وقفه تنفسی خواب انسدادی که از همه شایع‌تر است. وقفه تنفسی خواب انسدادی در نتیجه مسدود شدن راه هوایی، مانند پایین افتادن بافت نرم پشت گلو و مسدود شدن راه هوایی در طول خواب روی می‌دهد.

- وقفه تنفسی خواب مرکزی، مغز قادر به ارسال پیام به عضلات تنفسی نیست و به همین دلیل برای مدت کوتاهی تنفس قطع می‌شود .

- وقفه تنفسی خواب مختلط نیز ترکیبی از این دو مشکل است.


عوامل انسداد راه هوایی در خواب :
چاقی عامل مهمی در ایجاد خطر ابتلا به وقفه تنفسی حین خواب است .
تنگی حلق، بزرگی قاعده زبان، افزایش بافت مخاطی ناحیه حلق، بزرگی لوزه‌ها برخی از عوامل مساعد کننده ابتلا به وقفه تنفسی حین خواب است .


چند راهکار ساده برای اینکه وقفۀتنفسی را کاهش دهید:
 حتماً به پهلو بخوابید.
 وقتی در جای خواب خود قرارگرفتید دقیقاً قبل از به خواب رفتن چندبار آب دهان خود را فروببرید (قورت دهید) آب دهان موقع خواب در بعضی افراد در پشت حنجره جمع و مانع تنفس می گردد.
 ستون فقرات خود را از اولین مهره گردن تا انتهای کمر (درست قبل ازمهره های دنبالچه) در یک خط مستقیم قراردهید. انحنای ستون فقرات مخصوصاً مهره های گردن باعث باریکترشدن مجرای تنفس شده و اثر عوامل دیگر را در وقفۀتنفسی تشدید می کند.
 كاهش‌ وزن‌ برای‌ افراد دارای‌ اضافه‌ وزن‌ توصیه‌ می‌شود.

  امتیاز: 0.00