منو
 کاربر Online
862 کاربر online
 : زمین شناسی
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   ناشناس   در :  جمعه 21 مهر 1391 [16:45 ]
  کلیداسرارمغز حشرات در تاریخ
 

دانشمندان مغز فسیل شده یک حشره 500 میلیون ساله را که قدیمی‌ترین در نوع خود محسوب می‌شود را کشف کرده‌اند و امیدوارند که از طریق آن به درک تکامل حشرات برسند.

به گزارش خبرگزاری مهر، کارشناسان با استقبال از چنین کشفی اظهار داشتند که این فسیل 7 سانتیمتری نشان می دهد که مغز پیچیده تر حشرات بسیار زودتر از آنچه که قبلا تصور می شد شکل گرفته است.

این گونه که از استان یانان چین کشف شده ارتباط از دست رفته ای که در تکامل تاریخ تکامل جانوران مفصل دار، نیاکان باستانی سخت پوستانی چون خرچنگ، عنکبوت و حشرات وجود داشته است را فراهم می کند.

این فسیل 7 سانتیمتری نشان می دهد که حشرات بسیاری پیش از آنچه که تصور می شده از مغزهای پیچیده ای برخوردار شدند و این فسیل می تواند درک ما را از تکامل آنها کامل تر کند

نیکولاس استراسفلد زیست عصب شناس دانشگاه آریزونا اظهار داشت: هیچ کس انتظار نداشت که یک چنین مغز پیشرفته ای با این قدمت در میان حیوانات چند سلولی مشاهده شود.

این فسیل در دوره کامبرین حدود 520 سال پیش در گل سنگها فسیل شده است و متعلق به گونه Fuxianhuia protensa است که از اجداد باستانی جانوران مفصل دار محسوب می شود که امروز منقرض شده اند.

دوره کامبرین حدود 542 میلیون سال پیش آغاز شده و تا حدوداً 488.3 میلیون سال پیش ادامه داشته ‌است.

این گونه قدیمی ترین گونه در نوع خود است که از یک مغز پیشرفته و یک بدن ابتدایی برخوردار است.

این کشف که در مجله نیچر منتشر شده نشان می دهد که مغز حشرات از یک دوره ساختار پیچیده به ساختار ساده تری رسیده است، یعنی درست برخلاف آنچه که تصور می شود.

نتایج این اکتشاف انقلابی در رابطه با تحول تکامل حشراتی است که امروز مشاهده می کنیم. تاکنون دانشمندانی که درباره تکامل حشرات تحقیق می کردند به دو دسته تقسیم شده بودند.

یک گروه اعتقاد دارند که حشرات از همان اجداد خود تکامل یافته و موجب تشکیل گروه سخت پوستان شده اند، درحالی که گروه دیگر اظهار می دارند که حشرات از نسل یک گروه از سخت پوستان هستند که آب شش پایان نامیده می شود، گروهی که می توان میگو را در آن قرار داد.

  امتیاز: 0.00