منو
 کاربر Online
533 کاربر online
 : بهداشت وسلامت
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline دبیر گروه پزشکی 3 ستاره ها ارسال ها: 1819   در :  سه شنبه 04 مهر 1391 [06:18 ]
  خواب کافی
 

خواب کافی

طبق تحقیقات انجام شده، کمبود خواب سیستم دفاعی بدن را تضعیف می‌کند، روند بهبود زخم را کاهش می‌دهد و در هضم غذا اختلال ایجاد می‌کند. در عین حال احتمال سرماخوردگی در کسانی که خواب ناکافی دارند سه برابر است.

دانشمندان در تحقیقی به این نتیجه رسیده‌اند که کمبود خواب خطر ابتلا به بیماری دیابت را افزایش می‌دهد. کم‌کاری لوزالمعده و کاهش سوخت و ساز بدن هنگام استراحت از دلایل این پدیده است.

خواب کافی هنگام شب حتی به تقویت حافظه کمک می‌کند. مطالبی که مغز در طول روز دریافت کرده است، هنگام خواب در مغز دوباره مرور می‌شوند و عمق بیشتری می‌یابند.
دانشمندان معتقدند که کمبود خواب افراد را خسته و کند ذهن می‌کند.

متخصصان از اجبار کردن خود به خواب هشدار می‌دهند. سرپیچی از نیاز بدن و اجبار کردن خود به خوابیدن نتیجه خوبی دربرندارد.

آن مرحله‌ از خواب که پیش از نیمه شب قرار دارد، یکی از ارزشمندترین مراحل خواب محسوب می‌شود. کسانی که حدود ساعت ده شب به تختخواب می‌روند آرامش‌ بخش‌ترین و مؤثرترین مرحله خواب را تجربه می‌کنند.

افرادی که عادت دارند حدود ساعت یک شب به تختخواب روند، این مرحله عمیق را بین ساعت ۱تا ۳ تجربه می‌کنند. قرار گرفتن این مرحله در نیمه‌شب مانعی ندارد. البته در صورتی که زمان خواب دائما تغییر نکند.

  امتیاز: 0.00