منو
 صفحه های تصادفی
چرخش آزاد حول پیوند ساده کربن-کربن
طوقه
باد
بیوشیمی
رابطه امت و حکومت
زباله‌ هسته‌ای
زیستگرد خورشید
کفاف زندگی
تاریخ اروپا
سرخک
 کاربر Online
536 کاربر online
 : بهداشت وسلامت
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline دبیر گروه پزشکی 3 ستاره ها ارسال ها: 1819   در :  سه شنبه 04 مهر 1391 [06:17 ]
  چاقی پس از رژیم لاغری
 

چاقی پس از رژیم لاغری

تحقیقات نشان می دهد اضطراب ناشی از رژیم غذایی، اشتها به خوردن غذاهای چرب را افزایش می‌دهد. این افزایش اشتها به دلیل تغییر در سلولهای مغزی است و ممکن است برای همیشه پایدار بماند.

پژوهشگرانی که در مورد تأثیر رژیم‌های غذایی تحقیق می‌کنند می‌گویند علت چاقی سریع پس از لاغری، استرس است.
دست‌کشیدن از خوراکی‌های لذیذ هنگام رژیم غذایی سخت، تولید هورمون‌‌های استرس‌زا را در بدن افزایش می دهد.
بالا رفتن میزان این هورمون‌ها در خون اشتها برای خوردن غذاهای چرب را بیشتر می‌کند.

در تحقیقی‌، رژیم غذایی موش‌های آزمایشگاهی به مدت سه هفته کمتر از حد معمول در نظر گرفته شد. موش‌ها در این مدت ۱۰ تا ۱۵درصد وزن خود را از دست دادند. این کاهش وزن اما تأثیر خوبی بر حال عمومی آنها نداشت. ‎به دلیل کمبود مواد غذایی، سلول‌های مغزی موش‌ها، برنامه خود را تغییر دادند.

به دلیل آگاهی از کمبود مواد، سلول‌های مغزی فعالیت چند ژن را متوقف کردند.
این ژن‌ها، هدایت رفتار جذب خوراک و تنظیم ترشح هورمون‌های استرس را بر عهده دارند. با این تغییر ژنتیکی ساختار و زندگی عادی سلول‌های مغزی مختل نمی شود، اما ترشح هورمون‌های استرس‌زا افزایش پیدا می‌‌کند.

به دلیل افزایش استرس، موش‌ها در مدت رژیم غذایی نه تنها افسرده شدند، بلکه ولع بیشتری برای خوردن غذاهای چرب داشتند. این تغییر ژنتیکی ممکن است پس از قطع رژیم برطرف نشود و بصورت پایدار باقی بماند. شماری از موش‌ها پس از رژیم غذایی نیز هنگام اضطراب، دچار ولع می‌شدند و بیشتر از گذشته سراغ خوردنی‌های چرب می‌رفتند.

  امتیاز: 0.00