منو
 کاربر Online
806 کاربر online
 : بهداشت وسلامت
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline دبیر گروه پزشکی 3 ستاره ها ارسال ها: 1819   در :  چهارشنبه 29 شهریور 1391 [09:00 ]
  انواع سرم و موارد مصرف آنها
 

انواع سرم و موارد مصرف آنها

سرم ها جز مواد دارویی هستند که دارای ترکیبات متفاوت بوده و هر کدام از آنها برای بیماری خاصی مورد استفاده قرار می گیرند سرم ها دارای ترکیبات آمینو اسیدی ، کربوهیدراتی، الکترولیتی و …. هستند .

اهداف سرم درمانی:
به منظور تامین نیاز آب و الکترولیتها و تامین مواد غذایی مورد نیاز بدن و همچنین دسترسی به ورید در صورت بد حال بودن بیمار از سرم به عنوان باز نگه داشتن رگ استفاده می شود.

سرم 3/1و 3/2(قندی نمکی ):
این سرم ترکیبی از قند و نمک است که به منظور تامین انرژی مورد نیاز بیمار و جبران کمبود حجم مایعات و برقراری جریان ادرار و همچنین موثر در مسمومیتها استفاده می شود.

سرم قندی(دکستروز 5%):
5% قند بقیه آب است که برای کمک به دفع مواد زاید توسط کلیه ها؛ کمک به تامین انرژی مورد نیاز بدن استفاده می شود.

سرم نمک (کلرو سدیم 9% یا سرم فیزیولوژی):
الف- غیر قابل تزریق ب- قابل تزریق
الف- سرم کلروسدیم غیر قابل تزریق که به منظور شستشوی زخم ها استفاده می شود.
ب-سرم کلروسدیم قابل تزریق که به منظور جبران کمبود حجم مایعات بدن و همچنین به عنوان بالا بردن فشار خون و به منظور حل کردن دارو به جای آب مقطر وبه منظور شستشوی زخم هااز این سرم استفاده می شود.

سرم رینگر:
در موارد اورژانس از جمله خونریزیها، سوختگیها، برق گرفتگی و همچنین موارد شوک و اسهال و استفراغ شدید به منظور جبران کمبود حجم مایعات و الکترولیتهای مورد نیاز بدن از جمله سدیم و پتاسیم و کلسیم وکلر از این سرم استفاده می شود. وهمچنین به منظور بالا بردن فشار خون و کم آبی استفاده می شود.

سرم آمینو اسیدی:
ترکیبات آن شامل اسیدهای آمینه ضروری و غیر ضروری ، نیتروژن و الکترولیتها می‌باشد. موارد مصرف آن شامل: تغذیه حمایتی ، تکمیل و حفظ پروتئین بدن از راه تزریق وریدی برای تامین متابولیسم طبیعی و در مواردی که جذب معده‌ای - روده‌ای مختل باشد.

سرم کربوهیدراتی:
کربوهیدراتها منابع کالری هستند و این سرم تامین کننده نیاز غذایی می‌باشد. در درمان موقتی نارسایی گردش خون و شوک ، زمانی که سایر فرآورده‌های افزاینده حجم پلاسما در دسترس نباشد و در بیماری کلیوی استفاده می‌شود.

  امتیاز: 0.00