منو
 کاربر Online
767 کاربر online
 : بهداشت وسلامت
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline دبیر گروه پزشکی 3 ستاره ها ارسال ها: 1819   در :  پنج شنبه 23 شهریور 1391 [16:10 ]
  بهترین زمان مصرف دارو
 

بهترین زمان مصرف دارو

بهترین زمان مصرف دارو،‌زمانی است که معده خالی باشد، چرا که وقتی دستگاه گوارش ما خالی است امکان جذب دارو خیلی بهتر فراهم می شود. بر این اساس نیم ساعت قبل از غذا یا حداقل نیم ساعت بعد از غذا بهترین زمان جذب داروست.

غذایی که ما می خوریم یک ترکیب بسیار پیچیده از مواد معدنی، مواد آلی، پروتیین ها،‌ویتامین ها و ... است. زمانی هم که شما یک فرآورده ی دارویی مصرف می کنید، ‌مواد متعددی وارد بدن می شوند در نتیجه واکنش هایی را در ترکیب با هم ایجاد می کنند. در اغلب موارد این واکنش ها باعث کاهش اثر داروها می شوند، بنابراین نباید داروها را همراه غذا خورد مگر این که موارد خاصی وجود داشته باشد که آن را پزشک مشخص می کند.

اما بعضی داروها زمانی که با معده ی خالی مصرف می شوند، ‌فرد را دچار حالت تهوع،‌ استفراغ و مشکلات گوارشی می کنند. در این حالت فرد باید برای کاهش عوارض گوارشی، دارو را همراه با غذا استفاده کند.

داروهای ضد دردی که مصرف شان شایع است مانند آسپرین، مفنامیک اسید، ‌ایبوبروفن، ‌دیکلوفناک،‌ پیروکسیکام و ...چون احتمال بروز اختلال گوارشی دارند باید همراه غذا مصرف شوند.

  امتیاز: 0.00