منو
 کاربر Online
1411 کاربر online
 : بهداشت وسلامت
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline دبیر گروه پزشکی 3 ستاره ها ارسال ها: 1819   در :  شنبه 28 مرداد 1391 [05:42 ]
  بدن شما آلوده تر از آن چیزی است که فکر می کنید.
 

بدن شما آلوده تر از آن چیزی است که فکر می کنید.

حتی اگر در محیطی بهداشتی زندگی كنید، باز هم یك دنیا میكروب و باكتری خوب و بد در بدن شما وجود دارد.
محققان می‌گویند گرچه بدن شما پر از میکروب‌های خوب و بد است، اما حتی نوع بد این میکروب‌ها هم در شرایط عادی مشکلی برای بدن شما به وجود نمی‌آورند، بلکه منتظر فرصت مناسبی هستند تا میدان را برای فعالیت خود باز کنند.

از نظر متخصصان وسواس بیش از حد برای تمیزی، می‌تواند حضور میکروب‌های خوب را در بدن شما کمرنگ‌تر کند و باعث قدرت گرفتن میکروب‌های بد شود.

پرمیکروب‌ترین نقاط بدن‌:
بینی
باكتری‌های بد موجود در این حفره، قدرت بیشتری دارند. به عنوان نمونه عفونت‌های سینوسی ، به دلیل ضعف باكتری‌های خوب حفره بینی است و در بسیاری از افراد، به‌دلیل ضعف سیستم ایمنی بدن، قدرت باكتری‌های بد موجود در حفره بینی، مشكلات زیادی را ایجاد می‌كند.

دهان
در دهان، بیشتر از 600 نوع باكتری زندگی می‌كنند. باكتری‌های مضر دهان می‌توانند بوی بد، سرطان دهان و بسیاری از مشكلات دیگر را باعث شوند اما باكتری‌های خوب دهان، در برابر عفونت‌های بخش فوقانی دستگاه تنفسی شما را مقاوم می‌كنند.

پوست
هرقدر هم كه پوست سالم و تمیزی داشته باشید، باز هم حداقل182نوع متفاوت از باكتری‌ها روی آن زندگی می‌كنند و بسته به وضعیتی كه پوست شما دارد، تعداد آنها می‌تواند به 250 هم برسد. بیماری‌های پوستی مثل آكنه، جذام و... می‌توانند نتیجه حضور باكتری‌های مخرب در پوست باشند اما باكتر‌ی‌هایی در بسیاری از مناطق پوست زندگی می‌كنند كه می‌توانند شما را در برابر این بیماری‌ها و بسیاری از مشكلات پوستی دیگر ایمن نگه‌دارند. ترشح عرق و اسیدهای چرب به‌طور طبیعی از بین برنده میكروب‌های روی پوست هستند.

معده
معده یك عضو پرمیكروب نیست؛ اما وجود یك باكتری‌ای که قدرت زندگی در معده را دارد، می‌تواند مشكل‌‌ساز شود. «هلیكوباكتر پیلوری» اگر به معده‌ای وارد شود، تكثیر می‌شود و به شرایط محیط آن، مانند اسید معده و... عادت می‌كند.

روده
پژوهشگران می‌گویند، روده حداقل ١۶٠ نوع باكتری مختلف را در خود دارد. پژوهشگران می‌گویند، در روده‌ باكتری‌های مفید و مضری بسیار زیادی زندگی می‌كنند . باكتری‌های مضر دستگاه گوارش، به وسیله خوردن و آشامیدن آب و مواد‌غذایی آلوده و رعایت نكردن بهداشت فردی وارد بدن می شوند و حتی می‌توانند به بیماری‌هایی مثل حصبه، وبا، تب مالت، اسهال و... منجر شوند.

دستگاه ادراری
در خود این دستگاه، هیچ گونه میکروبی زندگی نمی‌کند و وجود هر نوع میکروب در آن، به معنای عفونت دستگاه است و باید به سرعت درمان شود.
این دستگاه، بیشتر از دیگر نقاط بدن در برابر ورود میكروب‌ها آسیب‌پذیر است و سهل‌انگاری در بهداشت شخصی، خیلی راحت می‌تواند باكتری‌های بد را به آن وارد كند.

  امتیاز: 0.00