منو
 کاربر Online
851 کاربر online
 : بهداشت وسلامت
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline دبیر گروه پزشکی 3 ستاره ها ارسال ها: 1819   در :  شنبه 21 مرداد 1391 [07:26 ]
  راههایی برای کاهش اشتها
 

راههایی برای کاهش اشتها

- می‌توانید برای کنترل اشتها‌ی‌تان، با انجام دادن کاری حواس‌تان را از خوردن ، منحرف کنید. موسیقی گوش کنید، ورزش انجام دهید یا خودتان را با دیدن فیلم مشغول نگه دارید.

- سر ساعات معین غذا بخورید تا متابولیسم بدنتان تنظیم شود.

- سعی كنید وعده های غذایی و میان وعده های غذایی خود را منظم كنید، میان وعده های سالم مثل شیر و میوه بخورید تا به سراغ میان وعده های ناسالم شیرینی و چیپس و ... نروید.

- در هنگام غذا خوردن، حواستان را متمركز کنید. بهتر است هنگام خوردن پشت یك میز بنشینید و از غذایتان لذت ببرید.
اگر روی غذا خوردن خود تمركز نداشته باشید، پیام سیر شدن را برای مغز خود نمی فرستید و بیش از حد می خورید و چاق می شوید.

- آهسته غذا بخورید. بعد از 20 دقیقه، مغز پیام سیر شدن را به معده شما می رساند و شما دست از غذا خوردن می كشید. بنابراین اگر سریع غذا بخورید، معده شما قبل از اینكه مغز از سیر شدن اطلاعی پیدا كند، پُر می شود. بنابراین غذا را آهسته بخورید و هر لقمه را با دقت و به طور كامل در دهانتان بجوید.

- مواد غذایی را از دسترستان خارج کنید. مثلا روی میزتان مواد خوراكی نگذارید. اگر می دانید كه خوراكی ها را می خورید آنها را در یخچال، فریزر و یا جاهای دیگری قرار دهید.

- استفاده از برخی مواد غذایی به كاهش اشتها كمك كرده و با وجود حجم كم، معده را پر می‌كند.
اولین نوع این غذا‌ها سوپ است كه علاوه بر ایجاد احساس سیری، ویتامین هم دارد. تخم‌مرغ كه به منبع غنی پروتئین است ، در صورتی كه به عنوان صبحانه خورده شود به طور قابل ملاحظه‌ای اشتها را تحت كنترل در می‌آورد.

- مصرف ماست و شیر كم چرب نه تنها معده را پر می‌كند بلكه كلسیم موجود در آن به سوختن چربی‌های بدن كمك می‌كند.

- مصرف سالاد به دلیل فیبربالا حجم قابل توجهی از معده را پر می‌كند و به این ترتیب اشتها را کاهش میدهد.

- حبوبات پخته هم از آن دسته مواد غذایی است كه با آزاد كردن تدریجی انرژی در عین كم كالری بودن، گرسنگی فرد را از بین می‌برد.

- برای کنترل اشتها و جلوگیری از پرخوری، حذف و روبه‌رو نشدن با خوراکی‌هایی است که خیلی دوست‌شان دارید.

  امتیاز: 0.00