منو
 کاربر Online
782 کاربر online
 : بهداشت وسلامت
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline دبیر گروه پزشکی 3 ستاره ها ارسال ها: 1819   در :  یکشنبه 15 مرداد 1391 [06:41 ]
  مسموميت با مواد سرب دار
 

مسموميت با مواد سرب دار

آلودگي با سرب تنها به هوا و سوختن بنزین دارای سرب مربوط نمي شود، بخش زیادی از مسموميت با سرب مربوط به آلودگي خاک و آب است. آلودگي آب و خاک نيز مي تواند منجر به آلودگي مواد غذايي شود.

يکي از دلايل ورود سرب به خاک مي تواند ناشي از معادن باشد، تحقيقات نشان مي دهد کارگران معادن در معرض مسموميت با سرب هستند.

ديگر راه آلودگی با سرب، رنگ هاي سربي است. رنگ هاي سربي هنوز هم در بسياري از کشورها استفاده مي شوند. زماني که رنگ خشک مي شود، گرده هايي از آن منتشر مي شود. البته بدن کودکان حساس تر است و بسيار زود به اين گرده ها آلوده مي شود.

سرب در توليد رنگ هاي ساختماني و رنگ هاي نقاشي نظير رنگ هاي روغني به کار گرفته مي شود، از سرب در ساخت اسباب بازي ها هم استفاده مي شود و سرب مي تواند از طريق فرو بردن اسباب بازي ها در دهان هم وارد بدن کودک شود.

کارکنان صنايع رنگ سازي و باطري سازي يا افرادي که با دستگاه هاي کپي کار مي کنند نيز در معرض خطر مسموميت با سرب هستند.

سرب در توليد لوازم آرايشي و بهداشتي نيز به کار مي رود. البته در حال حاضر مقدار سرب در فرآورده هاي آرايشي کنترل مي شود اما مي تواند از طريق پوست، مخاط چشم و خون وارد بدن شود.

کودکان بيش از بزرگترها در معرض خطر اين مسموميت قرار دارند چرا که بدن حساس تري دارند.
اين فلز قدرت بالاي تجمع در محيط را داراست و در نهايت وارد بدن انسان شده و در بدن نيز تجمع مي يابد و عوارض مزمني بر جاي مي گذارد که بسيار شبيه به علائم بيماري هاي ديگر است.

عوارض ناشي از مسمومیت با سرب، کاملا غيراختصاصي است و با بسياري از بيماري هاي ديگر اشتباه گرفته مي شود. به عنوان مثال دردهاي شکمي، يبوست، تحريک پذيري و کم خوني از جمله علائم اين مسموميت است.
پوکي استخوان و کاهش رشد جسمي و ذهني در کودکان از جمله بيماريهاي مزمن هستند که به دنبال مسموميت با سرب بروز مي يابند.

  امتیاز: 0.00