منو
 صفحه های تصادفی
شفای بیمار
ایران باستان
تابع دیریکله
ابو طالب رستم دیلمی
لینئیت
فیض بن مختار
حلب
سیژنیت
ترپن
تفریحات اینترنتی
 کاربر Online
478 کاربر online
 : نجوم
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline دبیر گروه نجوم 3 ستاره ها ارسال ها: 1615   در :  جمعه 30 تیر 1391 [15:29 ]
  عبور سیاره ناهید از مقابل خورشید- قسمت ششم: امکانات رصدی در دانشگاه باندونگ، اندونزی
 

مکانات رصدی در دانشگاه باندونگ و رصدخانه مربوط به این دانشگاه
بیشتر کلاس های نجوم در برنامه مطالعه ستاره شناسی در ساختمان LabTekIV در محوطه اصلی ITB (Institute of Teknologi Bandung ) برگزار می شود. دفتر اعضای هیئت علمی، یک کتابخانه با اندازه خوب و کامپیوتر با امکان دسترسی به اینترنت هم در این ساختمان جای دارد. از کتابخانه و امکانات کامپیوتری به خوبی نگه داری شده و به طور منظم به روز می شوند. رصدخانه Bosscha در Lembang (تقریبا در فاصله 13 کیلومتری شمال Bandunge در بالای تپه زیبایی به ارتفاع 1300 متری قرار دارد) تعداد زیادی از فعالیتهای آموزشی و تحقیقاتی برای انجمن نجوم اندونزی و خدمات عمومی وابسته به نجوم را در خود جای داده است. رصدخانه Bosscha با همراهی برنامه مطالعه ستاره شناسی و بخش تحقیقات نجوم و با مشارکت گسترده دانشجویان، در طول سال برنامه هایی برای دانشمندان حرفه ای و عموم مردم ترتیب می دهد. امکانات اصلی در رصدخانه Bosscha به شرح زیر می باشد:
تلسکوپها:
شکستی دوتایی Zeiss (زایس)، این تلسکوپ دو قلو از دو عدسی، هر کدام به قطر 60 سانتیمتر و طول لوله حدود 12 متر تشکیل شده است
شکستی Bamberge
شکستی Unitron
شکستی Schmidt
شکستی Goto
تعدادی تلسکوپ کوچک قابل حمل
لوازم جانبی: دوربینهای CCD، طیف سنج و غیره. امکانات کامپیوتر برای ذخیره داده ها، آنالیز داده ها، محاسبات و اینترنت.
کتابخانه: کتابخانه رصدخانه Bosscha یکی از بزرگترین کتابخانه های علمی اندونزی با مجموعه ای بزرگ از کتابها و گاهنامه های به روز را در خود جای داده است.
هیات علمی:
اعضای هیات علمی از جون (ژوئن) 2010: در مجموع 19 نفر:
یک پروفسور، 12 دکتر، 5 کاندیدای دکترا، یک فوق لیسانس
اعضای هیئت علمی فوق، 3 رشته تخصصی اصلی در نجوم شامل: علوم سیاره ای و خورشیدی، فیزیک ستاره ای، کهکشان و کیهان شناسی را تحت پوشش قرار می دهند.
دانشجویان:
با ورودی سالانه متوسط 18 دانشجو در مقطع لیسانس، 5 دانشجوی فوق لیسانس و یک دانشجوی دکترا ، در مجموع، برنامه مطالعه نجوم یک بدنه دانشجویی حدودا 100 نفره دارد. انجمن دانشجویان نجوم در زمینه کارهای های فوق برنامه وابسته به نجوم و خدمات عمومی (همگانی) بسیار فعال است.
فارغ التحصیلان:
مدارک نشان می دهد بیش از 40% از فارغ التحصیلان، مدارک بالاتری را در رشته های گوناگون تحصیلی اخذ می کنند. بررسی ها (tracer study) نشان می دهد نسبت به دیگران، حرفه و اشتغال فارغ التحصیلان برنامه مطالعات نجوم، طیف گسترده ای را شامل مشاغل زیر پوشش می دهد:
استاد و معلم علوم، ریاضیات، کارهای مبنی بر کامپیوتر و فلسفه؛ مدد کار اجتماعی؛ پرسنل تحقیقات و توسعه در صنایع سخت افزار و نرم افزار و نیروهای مسلح؛ تکنولوژیست اطلاعات؛ بانکدار و کارشناس مالی؛ روزنامه نگار؛ ناشر.

غلامحسین رستگارنسب
دبیر انجمن نجوم سایت رشدتصاویر زیر از تلسکوپ شکستی رصدخانه Bosscha می باشد


تصویرتصویرتصویر

غلامحسین رستگارنسب در حال کار با تلسکوپ شکستی رصدخانه Bosscha

  امتیاز: 0.00