منو
 کاربر Online
1482 کاربر online
 : بهداشت وسلامت
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline دبیر گروه پزشکی 3 ستاره ها ارسال ها: 1819   در :  دوشنبه 05 تیر 1391 [11:43 ]
  هنگام استفاده از دارو به این نکات توجه کنید.
 

هنگام استفاده از دارو به این نکات توجه کنید.

- توجه داشته باشید قرار گرفتن داروها در برابر گرما می تواند باعث بروز تغییرات فیزیکی در آن ها شده و اثرشان را از بین ببرد. به همین دلیل روی بسته بسیاری از داروها تاکید شده که حتما باید آن ها را در جای خشک و خنک نگه داری کرد.

- دمای بسیار سرد هم تاثیر بدی روی بعضی از داروها دارد، برای مثال با قرار گرفتن انسولین در معرض دمای انجماد، مولکول های آن نابود می شوند؛ به این ترتیب این دارو اثر خود را از دست می دهد و بیماران دیابتی دیگر نمی توانند با کمک آن قند خون خود را کنترل کنند.

- یکی از اشتباهاتی که بعضی از ما قبل از مصرف دارو انجام می دهیم، شکافتن کپسول هاست. بعضی از کپسول ها پوشش خاصی دارند که می تواند شیوه وارد شدن دارو در جریان خون بدن را کنترل کند.
بعضی دیگر از داروها هم فقط باید در داخل اسید معده آزاد شوند و تماس آن ها با دهان یا گلو، به این قسمت ها آسیب وارد می کند.

- هیچ گاه نباید قرص هایی که به یکدیگر چسبیده اند، تغییر رنگ داده یا تکه تکه شده اند را مصرف کرد. به احتمال زیاد این قرص ها در معرض رطوبت یا گرمای زیاد قرار گرفته و خاصیت خود را از دست داده اند.

- چک کردن تاریخ انقضای داروها که روی بسته آن ثبت می شود نیز در بسیاری موارد شما را از مسمومیت های دارویی حفظ می کند.

- مصرف آب گریپ فروت و بعضی دیگر از مرکبات مانند پرتقال می توانند با آنزیم های بدن واکنش داده و باعث تجزیه شدن دارو در سیستم گوارشی شوند.گریپ فروت همچنین روی داروهای فشار خون و آنتی هیستامین ها هم تاثیر بدی دارد و عملکرد آن ها را از حالت طبیعی خارج می کند.

- زمانی که شما ۲ یا چند دارو را با هم مصرف می کنید باید منتظر ترکیب شدن آن ها با هم در سیستم گوارشی خود باشید. با این که در بسیاری موارد این موضوع خطری به همراه ندارد اما موارد زیادی بوده که یک دارو عملکرد یک داروی دیگر را تغییر داده و حتی مانع جذب آن در بدن شود.

- باید از قاشق های خاصی که به همراه دارو ارائه می شود، استفاده کنید.

- اگر به دارویی که برای درمان بیماری مصرف می کنید اعتقاد نداشته باشید، میزان تاثیر آن کمتر می شود.

مغز انسان توانایی های شگفت انگیز زیادی دارد و حتی می تواند میزان تاثیر یک دارو را بیشتر کند یا تاثیر آن را به طور کامل از بین ببرد.

  امتیاز: 0.00