منو
 کاربر Online
817 کاربر online
 : بهداشت وسلامت
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline دبیر گروه پزشکی 3 ستاره ها ارسال ها: 1819   در :  دوشنبه 08 خرداد 1391 [05:41 ]
  پدیده‌ خوابگردی و ارتباط آن با ژنتیک فرد
 

پدیده‌ خوابگردی و ارتباط آن با ژنتیک فرد

دانشمندان آمریکایی گزارش می‌دهند که پدیده‌ خوابگردی رابطه‌ای با اختلالات روحی ندارد و احتمالا ارثی است.

در حالت عادی خوابگردی زمانی اتفاق می‌افتد که فرد در خواب عمیق به سر می‌برد. این افراد از رختخواب خود برمی‌خیزند، از اتاق و پس از آن از خانه‌ی خود بیرون می‌روند.

در برخی موارد آنها در هنگام خوابگردی حتی غذا نیز می‌خورند و با وجود اینکه چشمانشان باز است، از خوابگردی خود چیزی متوجه نمی‌شوند. آنها تنها زمانی که از خواب می‌پرند، پی می‌برند که در رختخواب خود نیستند و متوجه این امر می‌شوند.

افرادی که دچار خوابگردی می‌شوند، با وجود اینکه چشمانشان باز است، متوجه این پدیده نیستند.

به گفته‌ی دانشمندان، میزان افرادی که خوابگردی می‌کنند احتمالا بیشتر از آن است که این تحقیق نشان داده است، زیرا بسیاری از این افراد تنها زندگی می‌کنند و متوجه خوابگردی خود نمی‌شوند. افزون بر این، این پژوهش نشان داد که زنها و مردها به یک میزان دچار خوابگردی می‌شوند.

دانشمندان علاوه بر این دریافتند که تکرار پدیده‌ی خوابگردی در خانواده‌، نمایانگر ارثی بودن آن است. در خانواده‌‌‌های یک سوم از افرادی که آنها مورد بررسی قرار دادند خوابگردی رایج بوده است. بر اساس یک آنالیز ژنتیکی و به گفته‌ی دانشمندان، تغییراتی در کروموزوم ۲۰ این افراد وجود دارد که منجر به خوابگردی می‌شود.

در این میان عوامل بیرونی دیگری هم قادر به تاثیرگذاری در پدیده‌ی خوابگردی هستند. برای مثال مدت زمان خواب یک نفر نیز می‌تواند در این زمینه تاثیرگذار باشد. خواب شب کمتر از ۷ ساعت می‌تواند زمینه را برای خوابگردی فراهم سازد.

علاوه براین، مصرف برخی داروها همچون قرص خواب یا قرص ضد افسردگی نیز می‌تواند باعث خوابگردی شود.

  امتیاز: 0.00