منو
 کاربر Online
1180 کاربر online
 : فیزیک
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline دبیر گروه فیزیک 3 ستاره ها ارسال ها: 2228   در :  جمعه 05 خرداد 1391 [19:53 ]
  شیوه ا‌ی سودمند برای در نظر گرفتن کار و انرژی جنبشی
 

شیوه ا‌ی سودمند برای در نظر گرفتن کار و انرژی جنبشی

شیرجه‌رونده‌ای که از یک تخته‌ی پرش مرتفع به درون استخر شنا شیرجه می‌رود با سرعتی کاملاً زیاد و با انرژی جنبشی زیاد با آب برخورد می‌کند. این انرژی از کجا آمده است؟ پاسخی که معمولا گفته می شود آن است که نیروی گرانشی (وزن شیرجه‌رونده) در حین سقوط بر او کار انجام می‌دهد. انرژی جنبشی شیرجه‌رونده ـ یعنی انرژی وابسته به حرکت او ـ به مقداری برابر با کار انجام شده افزایش می‌یابد.

ولی شیوه‌ی بسیار سودمند دیگری برای در نظر گرفتن کار و انرژی جنبشی وجود دارد. شالوده‌ی این رهیافت جدید مفهوم انرژی پتانسیل است که انرژی وابسته به مکان دستگاه است نه به حرکت آن. در این رهیافت حتی هنگامی که شیرجه‌رونده روی تخته‌ی پرش ایستاده است نیز انرژی پتانسیل گرانشی وجود دارد. با سقوط شیرجه‌رونده ، انرژی به دستگاه زمین ـ شیرجه‌رونده اضافه نمی‌شود ، بلکه منبعی از انرژی از یک صورت (انرژی پتانسیل) به صورت دیگر (انرژی جنبشی) تبدیل می‌شود. در این فصل خواهیم دید که قضیه‌ی کار ـ انرژی چگونه این تبدیل را توضیح می‌دهد.

اگر شیرجه‌رونده پیش از پریدن به تخته‌ی پرش ضربه وارد کند ، تخته‌ی خم شده صورت دیگری از انرژی پتانسیل به نام انرژی پتانسیل کشسانی را ذخیره می‌کند.

  امتیاز: 0.00