منو
 کاربر Online
1109 کاربر online
 : فیزیک
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline دبیر گروه فیزیک 3 ستاره ها ارسال ها: 2228   در :  جمعه 05 خرداد 1391 [19:52 ]
  نوترینو، سریع تر یا کندتر از نور؟
 

نوترینو، سریع تر یا کندتر از نور؟

نوترینو ذره‌ای بسیار کوچک و از نظر الکتریکی خنثی است که در واکنش‌های هسته‌ای ساخته می‌شود. در سال 2011 آزمایشی به نام اُوپرا شواهد‌ی را رو کرد که نوترینوها ار سرعت نور تندتر می کنند. اُوپرا زیر کوه‌های گرن‌سسُّو در مرکز ایتالیا، نوترینوها‌ئی را که از سرن، مهم‌ترین آزمایشگاه فیزیک ذرات اروپا در ژنو سوییس، فرستاده می‌شد آشکار کرد. بر اساس یافته‌های گروه پژوهشی، نوترینوها مسافت ٧٣١ کیلومتری را ٦٠ نانوثانیه سریع تر از آن‌چه با سرعت نور امکا‌ن‌پذیر است طی کردند.

اعلام این خبر در سطح جهان خبرساز شد اما فیزیکدان‌ها با تردید زیاد به این نتایج نگاه کردند. این اصل که هیچ چیز نمی‌تواند تندتر از سرعت نور حرکت کند، نخست توسط آلبرت اینشتین فرمول بندی شد و سنگ‌بنای فیزیک جدید است. اُوپرا از نتایج اعلام شده دفاع کرد و گفت که نتوانسته هیچ گونه نقصی در اندازه‌گیری اش پیدا کند.

اکنون آزمایش دیگری که مکانش فقط چند متر با اوپرا فاصله دارد زمانی برای نوترینوها ثبت کرده که نشان می دهد سرعت آن ها تقریبا برابر سرعت نور است و نه بیشتر.

منبع
http://www.nature.com/news/neutrinos-not-faster-than-light-1.10249

  امتیاز: 0.00