منو
 کاربر Online
1706 کاربر online
 : فیزیک
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline دبیر گروه فیزیک 3 ستاره ها ارسال ها: 2228   در :  شنبه 23 اردیبهشت 1391 [07:24 ]
  فضای زیادی در پایین وجود دارد!
 

فضای زیادی در پایین وجود دارد!

علوم در مقیاس نانو به‌طور معمول مربوط به اندازة nm 1 تا شاید nm100 نانومتر صادق است. با پیدایش پرتوهای x در اواخر سال‌های 1800، بلورشناسان در مقیاس نانومتر‌یا کوچک‌تر کار می‌کردند تا‌ این‌که در سال 1912 میلادی آرایش اتمی ‌بلورها برای اولین بار مشخص شد. هر چند مورخان علم می‌گویند علوم و فناوری در مقیاس نانو سال 1959 میلادی شروع شد که ریچارد فاینمن (فیزیک‌دان کوانتومی و‌یکی از بزرگ‌ترین دانشمندان قرن بیستم) ‌یک سخنرانی با عنوان «فضای زیادی در پایین وجود دارد»، در انجمن فیزیک آمریکا ایراد کرد.

فاینمن به مفهوم مقیاس‌بندی علاقه‌مند بود و در‌ ‌این سخنرانی‌ها مجسم کرد که یک بیت اطلاعات را می‌توان در ‌یک نانوفضا (به‌طور ‌دقیق خوشه‌ای از 125 اتم) ذخیره کرد، که در آن زمان پیش‌بینی مهم بی‌نهایت جسورانه‌ای‌ بود. او برآورد کرد که در آن مقیاس از کوچک‌سازی، همة کتاب‌هایی که در طول تاریخ جهان نوشته شده‌اند‌ را می‌توان در مکعبی به ضلع mm 2/0، ذخیره کرد (همان‌گونه که از عنوان سخنرانی او پیداست).

مرجع
Welcome to nanoscience , 2011
ترجمه ی این کتاب با عنوان به علوم نانوخوش آمدید تابستان 1391 توسط انتشارات مدرسه منتشر خواهد شد

  امتیاز: 0.00